Recenze: Revoluční plošinovka Prince of Persia ohromí propracovanými animacemi

Recenze: Revoluční plošinovka Prince of Persia ohromí propracovanými animacemi zdroj: Brothersoft.com

18. 4. 2013, 5:29 | PR článek

stalo se 18. dubna 1990 90. léta

Už více jak týden budí v redakci pozdvižení obyčejná pětipalcová disketa. Ukrývá v sobě totiž nejprodávanější herní hit posledního roku, téměř už kultovní Prince of Persia!

Tato plošinovka pro platformu Apple II v současné době nezadržitelně stoupá ve všech žebříčcích a předčí i všechny ty Robocopy a Indiana Jonesy.

Stojí za ní stojí americká vývojářská společnost Brøderbund, jmenovitě Jordan Mechner, který na Prince of Persia odvedl roky práce. Investice vložená do neuvěřitelně propracovaných animací se však jistě vyplatila.

Mujsoubor.cz – programy a hry ke stažení zdarma
Nevlastníte Apple II a rádi byste si hru zahráli na svém PC? Stačí si z webu Mujsoubor.cz stáhnout emulátor MS-DOS.

Revoluční puč ve staré Persii

Hra se odehrává se starověké Persii, ve které vládl hodný a spravedlivý sultán. Jednoho dne však musí opustit svou zemi a toho využije vezír Jaffar. Za pomoci svých kouzel a ozbrojenců obsadí celou zemi.

V cestě na trůn mu však překáží sultánova překrásná dcera. Zlý Jaffar jí dává hodinu na rozmyšlenou – buďto si ho vezme nebo zemře. Princezna nyní upírá své naděje k statečnému mladíkovi, který je však uvržený do hlubokého vězení…

Šermující ozbrojenci a zrádné lahvičky

Takto začíná děj Prince of Persia. Hráč má za úkol během jedné hodiny překonat Jafferovy ozbrojence a vysvobodit princeznu. Hra má celkem 12 úrovní a téměř na každém kroku číhá nějaká past – bodce trčící z podlahy, obrovské propasti, propadající se podlaha, kostlivec a mnoho dalších.

Začínáte bez meče a se třemi životy, které je možné během hry pomocí barevných lahviček navýšit. Po cestě však naleznete i jiné lahvičky, které vám buď otočí obraz o 180 stupňů nebo se váš hrdina začne vznášet. Avšak pozor, některé lahvičky dokonce ubírají energii! Je třeba si zapamatovat, která barva je ta správná a které se vyhnout.

Roky práce na dokonalé animaci

Na první pohled není úplně jasné, co způsobilo tak velký úspěch hry Prince of Persia. Hudba jen jen v úvodní části a grafika je sice pěkná, ale popravdě nijak výjimečná. Jenže stačí vzít do ruky joystick, pohnout postavičkou a ihned je vám vše jasné. Tak jemnou a detailní animaci jsem ještě u žádné jiné hry nezažil.

Všechny postavy jsou ve hře plynule animovány a hra působí téměř jako napínavý kreslený seriál. Princ rychle utíká, dělá nepatrné krůčky, zohýbá se, skáče, otáčí se na místě i za běhu, rukama se vytahuje do výšky a šermuje.

Autor hry Jordan Mechner na hře pracoval čtyři roky a spolu s bratrem natočil celkem 25 hodin filmových závěrů pobíhajících, skákajících a dovádějících dětí. Záběry si pak počítačem rozfázovali do jednotlivých obrázků a vytvořili tak celkem 500 animačních pohybů.

Závěrečné hodnocení

Prince of Persia je skvělá hra. Díky úžasným animacím je radost ji hrát a plynulý pohyb hlavního hrdiny si vyloženě užíváte. Hra není úplně nejlehčí, ale po několika nezdařených pokusech se už v paláci plném nástrah pohybujete jako ryba ve vodě a hru máte za chvíli dohranou. Prince of Persia je však kultovní záležitost a určitě si ji rád čas od času zase zopakuji.

Grafika: 75 %
Hratelnost: 99 %
Hudba/zvuk: 60 %
Nápad: 70 %

Křištálová kouleVěštecká koule

Později bude hra oficiálně dostupná i pro další platformy jako Amiga, MS-DOS, Atari ST, Mega Drive a neoficiálně bude portována na Sinclair ZX Spectrum a Commodore 64. V roce 2012 nalezne autor původní zdrojové kódy (do té doby považované za ztracené) a umístí je na internet.

Na úspěch prvního dílu navážou vývojáři v roce 1993 pokračováním Prince of Persia 2: The Shadow and the Flame. Budou následovat další hry jako Prince of Persia 3D (1999) Prince of Persia: The Sands of Time (2003) či Prince of Persia: Warrior Within (2004).

Zdroj: www.oldgames.sk, cs.wikipedia.org, www.oldgames.sk

Témata: Apple, hra, počítač, Prince of Persia, recenze

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • já radši pařím

    Bláhovec, 18. 4. 2013 17:17

    Reagovat

    já radši pařím wolfensteina

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt