Rozdělejte si maltu s novým, „portlandským“ cementem

Rozdělejte si maltu s novým, „portlandským“ cementem zdroj: ConcreteThinker.com

21. 10. 2010, 9:24 | jaroslavpoks

stalo se 21. října 1824 19. stol.

Leeds, Velká Británie – Britský patentový úřad dnes vyhověl žádosti Josepha Aspdina o patent pro jeho nový typ cementu, jehož využitím mají být betonové konstrukce s nízkými nároky na pevnost pojiva. Registrace byla zapsána pod číslem 5022 ve znění „Vylepšení způsobu výroby umělého kamene“, kterýžto spočívá ve dvojitém pálení vápence.

Pocházejíc z Leedsu ve Velké Británii vlastní Aspdin ve svém rodném městě živnost v oboru již od roku 1817. Portladnský cement, jak je nazván kvůli podobnosti s portlandským kamenem, proto nepřichází z čistajasna, alebrž se stává výsledkem letité práce a laického výzkumu.

Inovace spočívá ve výrobě, která byla rozšířena o druhé pálení vápence. Po jeho prvním pálení a uhašení je smíchán s jílem a pálen znovu. Z technologického hlediska se totiž tento způsob (pálení a hašení) obecně jeví jako ekonomičtější a do budoucnosti výhodnější než způsob mletí plochými kameny. Ačkoliv byl patent již udělen, výroba tohoto cementu je zatím v zárodku a s velkoobjemovou výrobou lze počítat až během příštích několika let.

Zdroj: Cement.org, Wikipedia.org

Témata: vynálezy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 2. 12. 2020, včera měl(a) svátek Iva

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt