Signál SOS již odedneška na mořích neuslyšíte

Signál SOS již odedneška na mořích neuslyšíte zdroj: Wikipedia.org

1. 2. 2011, 11:40 | Matěj Malecha

stalo se 1. února 1999 90. léta

Známé volání SOS, kterým se již 165 let dovolávají lodě v nesnázích o pomoc, již ode dneška na moři neuslyšíte. Bohužel tomu není proto, že by se lodě přestali potápět. Důvod je daleko prostší: modernizace a pokrok techniky.

Déle již námořní doprava na principu Morseovy abecedy fungovat nemohla. Při stále se zvyšujícím počtu lodí s vysokým výtlakem, u kterých je případná porucha velkým nebezpečím jak pro lidi, tak pro životní prostředí, bylo nezbytné zajistit lepší komunikaci s loděmi. Lepší komunikace totiž znamená také méně omylů a tedy snazší navigaci.

Kde se vzala morseovka?

Otcem morseovky je Samuel Morse. Tato geniální myšlenka ho napadla při plavbě lodí v roce 1832, a to na palubě plachetnice Sully, která plula z Evropy do Ameriky. Tehdy si nápad pouze zaznamenal do skicáře a dále se jeho rozvoji nevěnoval.

Podle dopisu jeho příteli, kde píše „mám roztrhaný klobouk i ponožky“, se nejspíše v té době topil v dluzích, a tak trvalo dlouhých 12 let, než došlo k realizaci. První věta složená z teček a čárek byla proto přenesena až v květnu 1844 mezi městy Baltimore a Washington, kdy své přítelkyni poslal skrze dráty zprávu „Co stvořil Bůh?“.

Tento druh komunikace se začal rozšiřovat a ve chvíli, kdy Guglielmo Marconi vymyslel způsob, jak přenášet Morseovu abecedu bez pomoci drátů, se použití v námořnictví přímo nabízelo. A vydrželo zde 165 let. Nyní přichází inovace.

Kdo se stane nástupcem teček a čárek?

Nástupcem telegrafní komunikace se stane systém GMDSS. Ten je vytvářen a formulován již od roku 1979, až nyní je však nasazen do ostrého provozu. Definován byl v rámci SOLAS konvence a zabývá se problematikou plavby a její bezpečností na moři.

Hlavním úkolem je zefektivnění tří základních fází záchranných akcí:

  • zachycení žádosti o záchranu
  • řízení a organizace průběhu
  • provedení záchrany

Organizovat tyto fáze pouze pomocí Morseovy abecedy bylo velmi náročné a málo efektivní. Nyní má lepší organizaci pomoci rozdělení světa na sektory a v souvislosti s tím i určení nejlepšího komunikačního prostředku.

Nařízení používat systém GMDSS se dotýká všech lodí s výtlakem nad 300 tun, dále pak všech lodí pro osobní dopravu bez rozdílu výtlaku. Z nařízení jsou vyňaty lodě sloužící ke sportu či rekreaci.

Zdroj: Wikipedia.org, CT24.cz

Témata: komunikace, lodě, morseovka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 31. 5. 2020, včera měl(a) svátek Ferdinand

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt