Signál SOS vyslala loď vůbec poprvé

Signál SOS vyslala loď vůbec poprvé zdroj: Detnews.com

10. 7. 2010, 12:15 | jaroslavpoks

stalo se 10. července 1909 ½ 20. stol.

Ponta Delgada, Azory – Dnes ráno narazila britská pasažérská loď Slavonia do jednoho z Azorských ostrovů. Pravděpodobně hustá mlha zapříčinila, že ostrov Flores nebyl z dostatečné dálky vidět, a posádka ho tak zaznamenala příliš pozdě na to, aby se mu stačila vyhnout. Jen díky obyvatelům ostrova, již okamžitě přispěchali na pomoc, vyvázli všichni z lodi živí.

V rychlém sledu událostí stačil radiotelegrafista ještě před potopením lodi vyslat signál SOS. Stalo se tak vůbec poprvé od roku 1906, kdy byl tento kód schválen v Berlíně jako mezinárodní standard v námořním vysílání. V Morseově abecedě tato tři písmena představují 9 znaků, v běžné řeči pak akutní volání o pomoc lodí v dosahu. 6 teček a 3 čárky, jdoucí rychle za sebou a představující zapamatovatelnou kombinaci „…—…“, byly právě kvůli své jednoduchosti vybrány jako univerzální signál. Podle oficiálních zdrojů nepředstavují daná písmena žádné spojení slov, pro laickou veřejnost se však nabízejí anglická spojení „save our ship“ (zachraňte naši loď) nebo „save our souls“ (spaste naše duše).

Křištálová kouleVěštecká koule

Signál SOS proslavila především katastrofa britského parníku Titanic v noci ze 14. na 15. dubna 1912. Z něho bylo nejdříve radiotelegrafistou Jackem Philipsem vysláno volání CQD, což byla původní obdoba SOS, načež druhý radiotelegrafista Harold Bride měl navrhnout: „Pošli SOS, je to nový signál a tohle může být tvá poslední příležitost ho použít.“ O chvíli na to zachytily lodě v okolí i signál SOS.

Zdroj: Trivis.info, Novinky.cz, Wikipedia.org

Témata: komunikace, lodě, morseovka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 31. 5. 2020, včera měl(a) svátek Ferdinand

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt