Spojené státy uskutečnily historicky první jaderný test

Spojené státy uskutečnily historicky první jaderný test zdroj: Wikipedia.org

16. 7. 2010, 15:09 | Jakub Hanyáš

stalo se 16. července 1945 ½ 20. stol.

Nové Mexiko – Podivný oslňující záblesk nad pouští Nového Mexika dnes v časných ranních hodinách zmátl řadu Američanů, šlo však „pouze” o historicky první test jaderné pumy v historii, který uskutečnily Spojené státy po zhruba tříletém intenzivním výzkumu. Projektu Manhattan, který je odpovědí na Hitlerovu snahu o vývoj jaderné hlavice, která by mu pomohla vyhrát druhou světovou válku, se účastní významní fyzikové, mezi nimi například Robert Oppenheimer nebo Enrico Fermi.

Test nazvaný jednoduše Trinity, který byl připravován několik měsíců, vzbuzoval a stále vzbuzuje mnoho emocí. Šlo převážně o obavy z výsledku testu, kdy někteří předpovídali totální krach, tedy že puma vůbec nevybouchne, a jiní zase, že bomba zapálí atmosféru spolu s celou Zemí. I když druhé jmenované prakticky nikdo nevěřil, při instalaci zařízení vysoko nad zemí, které mělo simulovat shození bomby z bombardéru, vyvstávaly na mysl hrůzné scénáře. Naštěstí se ani jeden z těchto scénářů nepotvrdil a výbuch proběhl kontrolovaně a docela klidně – výbuch testovací hlavice byl ekvivalentní výbuchu 20 kilotun TNT.

Zúčastnění fyzikové pozorovali pokus z „bezpečné” vzdálenosti 16 kilometrů a civilizace byla od místa pokusu vzdálena celých 56 kilometrů, ale ani to tlakové vlně nezabránilo, aby vytloukla okenní tabule celých 160 kilometrů daleko. Jaderný hřib byl vysoký celých 12 kilometrů. Na vládu se již do této chvíle obrátilo několik desítek lidí s žádostí o vysvětlení celé události, ale nedostalo se jim ničeho jiného, než výmluvy, že v blízkosti vybouchl muniční sklad.

Po úspěšném testu zavládla v táboře taková euforie, že si přítomní fyzikové ani neuvědomili možný dopad na probíhající druhou světovou válku. Je jasné, že výsledky testu použijí Spojené státy jako páku při vyjednávání a jako zastrašovací prostředek. V této době jsou pravděpodobně předávány prezidentu Trumanovi. Výsledky tohoto historického zlomu ve zbrojení s téměř stoprocentní jistotou ovlivní běh dějin.

Křištálová kouleVěštecká koule

Poté, co byla síla právě vyzkoušené jaderné bomby posouzena prezidentem Trumanem, byla její kopie o necelý měsíc později shozena na japonská města Hirošima a Nagasaki, čímž donutila tamní režim s konečnou platností kapitulovat před Spojenými státy a jejich spojenci. Dnes se počty jaderných hlavic pohybují v tisících a používají se převážně k zastrašování mezi velmocemi navzájem.

Zdroj: Wikipedia.org, ČT24.cz

Témata: exploze

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt