Superpočítač Deep Blue porazil šachového velmistra Kasparova

Superpočítač Deep Blue porazil šachového velmistra Kasparova zdroj: Tumblr.com

10. 2. 2011, 11:21 | Marek Hnátek

stalo se 10. února 1996 90. léta

New York – Technika znovu předběhla člověka. Ve fascinujících soubojích prohrál světový šampion Garri Kasparov o jednu partii se superpočítačem Deep Blue od společnosti IBM. Při hře, kterou přes internet sledoval celý šachový svět, vynikly obrovské pokroky, které vývojáři superpočítače udělali na poli umělé inteligence. Stroj provedl tahy, které od něj málokdo čekal.

Hrubá síla zvítězila nad analytickým myšlením

Minulostí je doba, kdy počítače byly snadnými až směšnými protivníky. Tvůrci Deep Blue dokázali odstranit známé chyby. Vítězný superpočítač hladce prošel Turingovým testem a porazil svého tvůrce.

Při šachových soubojích proti sobě nastoupily dva zcela rozdílné přístupy. Počítač „myslí“ jinak než člověk. Nepoužívá intuici, nerozeznává vzory, není ovládán emocemi. Místo toho vypočítává obrovskou rychlostí tisíce různých možností a podle svého naprogramování si vybere tu nejlepší z nich. Právě díky tomuto postupu dnes porazil i šachového velmistra.

Na druhou stranu je nutné říci, že se Kasparov částečně porazil sám – rozhodl stres. První hru se mu podařilo vyhrát inteligentními útoky, ale zásadní chybu udělal v druhé partii. Deep Blue ho možná překvapil tím, že neudělal klasické počítačové chyby a Kasparov ve zmatku vzdal střetnutí, ve kterém si mohl vynutit remízu věčným šachem. Prohrál i následující hry a na tiskové konferenci se omluvil a prohlásil, že neměl sílu dál bojovat. Celkové skóre bylo 3.5:2.5.

Co bude dál?

Dá se očekávat další zdokonalení superpočítače. Ve hře se totiž soutěžilo o $ 700 000, které věnovala společnost IBM. Výhru získal vývojový tým Deep Blue, který bude v projektu pokračovat.

Zdroj: Wikipedie.org, Ikaros.cz

Témata: počítač, šachy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 8. 7. 2020, včera měl(a) svátek Bohuslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt