Tesla připravuje novinku, nástupce oblíbeného magnetofonu Sonet Duo

Tesla připravuje novinku, nástupce oblíbeného magnetofonu Sonet Duo zdroj: Oldradio.cz

7. 4. 2013, 20:10 | Jaroslav Srna

stalo se 7. dubna 1964 60. léta

Přelouč – Ve snaze vhodně nahradit stále méně vyhovující magnetofon Sonet Duo připravují pracovníci vývoje v Tesle Přelouč nový magnetofon.

Dosavadní výsledky ukazují, že nový přístroj bude vzhlednější a hlavně technicky dokonalejší. Například větší průměr cívek prodlouží hrací dobu téměř o polovinu při použití stejného pásku. Při nahrávce lze kontrolovat hlasitost poslechu a směšovačem dvou vstupních signálů kombinovat řeč s hudbou. Významný je přínos v moderně řešeném tranzistorové vstupním zesilovači, který zcela odstraňuje mikrofonii.

U nového magnetofonu je modernější miniaturní snímací hlava. Její poloviční váha přinese značné úspory slitin vzácných kovů. Přístroj, méně náročný na čistotu a na zacházení vůbec, má být vhodným protějškem magnetofonu B3.

Křištálová kouleVěštecká koule

b4[1]

Oním novým typem magnetofonu bude Tesla B4, která sice nedosáhne slávy legendárního Sonetu Duo, avšak bude to povedená řada.

Ovládání bude vesměs tlačítkové, případně v kombinaci se šoupátky. Mechanika bude vypadat na pohled složitě, avšak bude spolehlivá a snadno nastavitelná.

Všechny magnetofony řady B4 budou přítlačnou kladku ovládanou elektromagnetem, toho se bude využívat i ke koncovému vypnutí a dálkovému ovládání pauzy.

Všechny magnetofony řady B4 budou umožňovat provoz s cívkami o max. průměru 15 cm. Většina magnetofonů řady B4 bude skutečně mít dva potenciometry pro ovládání záznamové úrovně a míchání dvou druhů signálu.

Magnetofony Tesla B4 se budou vyrábět ve dvou sériích:

B4-ANP220

První série „béčtyřek“ se bude lišit zejména konstrukcí spojek unašečů pásku (3 lamely z tvrzeného papíru jako rázové spojky a dvoustupňové unašecí a brzdicí spojky) a jinými funkcemi potenciometrů na panelu přístroje (prostřední pravý potenciometr bude sloužit jak pro nahrávání, tak i pro hlasitost přehrávání, při stisku obou tlačítek stop bude možné jejich signály směšovat oběma prostředními regulátory. Krajní pravý potenciometr slouží jen při záznamu jako hlasitost příposlechu).

B4-ANP221

Typické provedení B4. Unašeče budou mít jednoduchou konstrukci s jedním třecím segmentem, prostřední potenciometry budou sloužit pouze k nahrávání (levý pro mikrofon, pravý pro vstupy radio nebo gramo). Skříň magnetofonu se bude lisovat z různobarevných plastů, nejběžnější provedení bude šedý panel a černé víko+spodní kryt. Otvor pro indikátor záznamu se z původního lichoběžníkového změní na obdélníkový. Označení typu B4 bude prvně ve stříbrném plastickém provedení, to bude nahrazeno lepenou plechovou destičkou s červenočerným nápisem. K příslušenství přístroje bude patřit transportní textilní obal se zipem.

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz, www.oldradio.cz, starestroje.blog.cz

Témata: elektronika, magnetofon, Tesla, vývoj

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • No co je tohle

  Teslák, 31. 5. 2013 15:01

  Reagovat

  No co je tohle za podivnej článek to sem se zas pobavil ach jo

 • Dobrý den, mám magnetofon

  David, 17. 2. 2016 18:09

  Reagovat

  Dobrý den, mám magnetofon Tesla B4 a nevím, kam patří černý kabílek, který bych poslal fotkou, kde se přesně nachází. Jeho začátek je připevněn k třetímu kolíku zásuvky pro připojení rozhlasového přijímače s diodovým výstupem. Tuším, že asi toto vědět nebudete, ale jen zkouším vše možné, kde bych snad mohl dostat odpověď.
  Jinak na kabílku je cín,-tedy byl někde přiletován. Také magnetofon nefunguje jak má. Nahrávání z mikrofonu nefunguje,i když mikrofon je origo a funkční. Jinak magnetofon ale nahrává bez problému.
  Děkuji za reakci na můj dotaz.
  Jinak foto ale sem vložit koukám nejde. :(
  Musel bych ho poslat e-mailem :(
  Děkuji.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt