V Londýně byl nainstalován „první“ bankomat

V Londýně byl nainstalován „první“ bankomat zdroj: Peter Ruck/BIPs/GettyImages.com

27. 6. 2010, 15:16 | Pavel Janků

stalo se 27. června 1967 60. léta

Londýn – Na The Town Street č. 20  byl dnes  instalován záhadný přístroj, který údajně podle svého vynálezce Johna Shepherda-Barrona dokáže nahradit banku. Přístroj nazval bankomat a měl by umět vydávat peníze stejně jako třeba klasický automat dokáže vydávat čokoládové tyčinky. Jediné, co potřebujete je speciální děrný štítek a čtyřmístné číslo zvané PIN. Ty by Londýňanům měla poskytnout jejich banka.

Nutno však podotknout, že s podobným přístrojem přišel již americký vynálezce Luther George Simjian v roce 1939, takže tento londýnský automat není tak úplně první. Newyorský bankomat před třiceti lety ale prý využívalo jen „několik prostitutek a gamblerů, kteří nechtěli jednat tváří v tvář s úředníky u přepážky,“ jak sám Simjian prohlásil. A tak ho po šesti měsících newyorská City Bank odstranila a bankovní automat musel na své vzkříšení čekat dalších třicet let. Je ale otázkou: neskončí i tento Londýnský bankomat fiaskem? Uvidíme.

Křištálová kouleVěštecká koule

Do Česka dorazil první bankomat 15. ledna 1989. Stál v pobočce tehdejší České státní spořitelny na Václavském náměstí. Dnes jsou již bankomaty na každém vyznamnějším místě a v každém městě, avšak banky nenahradily a pravděpodobně je ani nenahradí. Bankomaty nám usnadňují každý den život a mnozí z nás na to ani nepomyslí. Místo otravování se cestou do banky jednoduše zabrousíme do zakoutí uličky, vložíme kartu a už to hrabe naší hotovost. Tak jaká bude budoucnost bankomatu?

Zdroj: Respekt.cz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt