V Londýně začínají vlaky jezdit pod zemí

V Londýně začínají vlaky jezdit pod zemí zdroj: Maplondonunderground.com

10. 1. 2012, 14:37 | Michal Ozogán

stalo se 10. ledna 1863 19. stol.

Londýn – Vážené dámy, vážení pánové, dnes lidstvo uskutečnilo další velký skok ve veřejné dopravě. Londýnské podzemí dnes začaly brázdit parní lokomotivy převážející tisíce cestujících. Už první den využilo tento unikátní dopravní prostředek na čtyřicet tisíc lidí.

Plány na výstavbu podzemní dráhy se datují až do roku 1851, kdy byly představeny na Světové výstavě v Crystal Palace. O devět let později se začalo tvrdě pracovat, aby dnes na dráhu vyjeli mocní oceloví oři.

Ve špičce nemusí cestující čekat na příští spoj příliš dlouho, protože mezi zastávkami Paddington a Farringdon vlak kmitá v desetiminutových intervalech. Dopravce tak na místo určení přepraví velké množství lidí za velmi krátkou dobu. Tento projekt by mohl být lékem na přeplněné centrum města.

Odvážných cestujících, kteří ten den absolvovali dobrodružnou jízdu, jsme se chtěli zeptat, jestli má tento způsob dopravy budoucnost a jestli se jim to líbilo. Vyhlédli jsme si starého pána, ale ten nám nebyl schopen odpovědět, protože neustále kašlal.

Gentleman v cylindru se ukázal mnohem vstřícnější: „Jestli to má budoucnost? Samozřejmě! Jak jinak by mohli chudí levně a rychle cestovat po městě? Jen si budou muset zvyknout na ten strašný kouř, který lokomotivy vypouštějí . Já sám bych do té smradlavé dráhy znova nevlezl.“

Jestli se z toho stane budoucnost cestování, nebo se tam nebozí lidé akorát přidusí, ukáže až čas.

Křištálová kouleVěštecká koule

Jelikož parní lokomotivy nebyly pro podzemí vhodné a zamořovaly vzduch, muselo londýnské metro přejít k elektrifikaci kolejí. Ta začala v roce 1890 a skončila o 18 let později.

Nyní má metro 273 stanic a 408 kilometrů kolejí. Mezi lety 2004 – 2005 přepravilo 976 miliónů cestujících, tedy asi 2 670 000 lidí denně.

Zdroj: Dl.uk.fme.vutbr.cz, Wikipedia.org

Témata: Londýn, metro

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt