V New Yorku byl odstartován první automobilový závod kolem světa

V New Yorku byl odstartován první automobilový závod kolem světa zdroj: Wikipedia.org

12. 2. 2011, 14:46 | Matěj Malecha

stalo se 12. února 1908 ½ 20. stol.

New York – Určitě si ještě pamatujete smělý podnik plátku Le Matin, kdy uspořádal velmi ambiciózní závod napříč Evropou a Asií z Paříže do Pekingu, přičemž jediným dopravním prostředkem byl automobil.

Nedávno newyorské noviny The New York Times přišly s ještě bláznivějším nápadem. Tentokrát se dobrodruzi pokusí ve svých kočárech bez koní překonat obvod celé zeměkoule na trase New York – Paříž.

A právě dnes byl závod odstartován. Původně bylo nahlášeno několik desítek účastníků, včetně knížete Borghse, vítěze závodu Paříž – Peking. Na startu na Times Square se nakonec sešlo pouze šest automobilů, většina přihlášených start po řádném prostudování mapy vzdala, včetně knížete Borghse, který závod označil za bláznivou a neuskutečnitelnou akci.

Na trasu závodu směrem k Beringově úžině, kudy se závodníci dostanou do Asie, vyrazilo šest posádek, z toho tři byly francouzské, po jedné odstartovaly posádky německá, italská a americká.

Křištálová kouleVěštecká koule

Závod se neobejde bez komplikací. Především, organizátoři si neuvědomí, že Beringova úžina nikdy zcela nezamrzá. Později toto budou muset řešit lodním transportem ze Seattlu do Vladivostoku. Ve Vladivostoku se na další postup vydají pouze tři auta, zbylé posádky se již  závodu dále nezúčastní.

Do cíle dorazí 20. července 1908 jako první německá posádka s autem Protos, kvůli podvádění však získají penalizaci čtrnáct dní. Vítězství tak získá americká posádka v autě Thomas Flyer. Po několika dnech dorazí i italský jezdec Antonio Scarfoglio s vozem Zust Tipo.

Vozy  prvních dvou posádek jsou dnes zrestaurovány a jsou vystaveny. Thomas Flyer je k prohlédnutí v Nevadě, ve městě Reno v National Automobile Museum Reno. Protosem ve sbírkách se může pochlubit National Museum Rio de Janeiro.

V roce 2008 se uskuteční vzpomínkový závod, který bude přesně kopírovat trasu, kterou jeli pionýři automobilismu před sto lety. Zúčastní se ho i jeden exemplář Thomase Flyera z roku 1904!

Zdroj: Wikipedia.org, CT24.cz, pollak-presse.tatraportal.sk

Témata: automobil, závod

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt