V Plzni vyjela první elektrická tramvaj

V Plzni vyjela první elektrická tramvaj zdroj: Plzensketramvaje.cz

29. 6. 2010, 15:06 | Michal Kurečka

stalo se 29. června 1899 19. stol.

Plzeň – Den, který změní život mnohých Plzeňáků, právě nastal. Na plzeňských tramvajových kolejích se po Praze objevily další elektrické tramvaje na českém území. Ty nahradily tramvaje tažené koňmi. Sláva devatenáctému století! Tak by se dalo oslavovat období, které zažíváme nyní a zažívali jsme jej téměř sto let. Vždyť právě „naše“ století přineslo do každodenního života elektrický proud, díky němuž lze svítit žárovkou, spojit se se zámořím Bellovým telefonem nebo nahradit koňskou silu silou elektrických motorů.

Právě síla elektrických motorů rozjela první tramvaj v Plzni. Tento zlom ve vývoji dopravy má na svědomí úžasný František Křižík, který vypracoval plány pro rozjezd „nových koní.“ V Plzni tak lze využít tramvaj při cestě městem na třech trasách: Bory – Lochotín, Skvrňany – Nepomucká třída, Náměstí – Plynárna.

Celkově je na Vaši jízdu připraveno dvacet vozů. Díky patří nejen Františku Křižíkovi za elektrickou část, ale také Václavu Brožíkovi za mechanickou. Ať žije elektrický proud!

Křištálová kouleVěštecká koule

Tramvajová doprava se postupně rozrůstala do dalších měst. Z prvního místa Prahy našla své místo právě v Plzni. V současné době je krom těchto dvou měst, také v Brně, Ostravě, Mostě, Litvínově, Liberci a Olomouci

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: Plzeň, tramvaj

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 30. 3. 2020, včera měl(a) svátek Taťána

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt