V USA se podařilo speciálnímu letounu Bell X-1 překonat rychlost zvuku

V USA se podařilo speciálnímu letounu Bell X-1 překonat rychlost zvuku zdroj: Wikimedia.org

14. 10. 2010, 11:19 | Matěj Malecha

stalo se 14. října 1947 ½ 20. stol.

Kalifornie – Americký národ slaví další úspěch na poli techniky. Dnes se vojenskému pilotu Charlesi “Chucku” Yeagerovi podařilo v letounu Bell X-1 překonat rychlost zvuku (~ 1 224 km/h).

Z hlediska technologie se jednalo o opravdový oříšek. Vrtulová letadla se při střemhlavém letu přiblížila rychlosti 800 km/h, avšak pro jejich konstrukci to byl kritický bod, jehož překročení by znamenalo nepředvídatelné chování letadla, pravděpodbně jeho rozpad.

Vyřešením tohoto problému byli pověřeni vědci z NACA (Národní poradní výbor pro letectví). V čele tohoto bádání stáli John Stack, Robert R. Gilruth a Eastman N. Jacobs. Konstruktéři museli řešit mnohé konstrukční problémy – nalézt vhodný profil křídla, zajistit bezpečnost pilota, vyřešit zasklení kabiny a pevnost konstrukce a v neposlední řadě také zvolit vhodný tvar trupu (ten zvolili po konzultacích se specialisty na střelné zbraně a balistickými experty).

Všechny tyto a další problémy se podařilo vyřešit, a tak mohl dnes Chucka vynést do vzduchu speciálně upravený letoun B-29. Po vypuštění zapnul Bell X-1 raketové motory a začal nabírat rychlost. Po vyčerpání paliva klouzavým letem přistál na letišti.

Všeobecně se předpokládá, že tento úspěch je počátkem nové éry letectví. Podle některých odborníků se můžeme do několika desítek let dočkat i nadzvukových dopravních letadel.

Křištálová kouleVěštecká koule

Yeager za tento výkon obdrží Zlatou medaili FAI.

Od této chvíle se bude intentivně pracovat na zlepšení současné technologie, což vyústí až v moderní bojové letouny běžně dosahující 2 Mach.

Zdroj: Wikipedia.org, airwar.estranky.cz

Témata: létání, vynálezy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Jsem divnej, když jsem

    Lukre, 14. 10. 2010 15:41

    Reagovat

    Jsem divnej, když jsem viděl Stark místo Stack? :-D

Neděle 23. 2. 2020, včera měl(a) svátek Petr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt