Varovná studie pro životní prostředí

Varovná studie pro životní prostředí zdroj: Nazeleno.cz

10. 1. 2013, 14:13 | Jiřina Nováková

stalo se 10. ledna 1986 80. léta

Vědecký výboru pro otázky životního prostředí, tvořený z 300 vědců z 30 zemí včetně Spojených států a Sovětského svazu, vypracoval překvapivý dokument.

Vědci dospěli k závěru, že i poměrně malý jaderný konflikt by mohl podstatně změnit klima na Zemi a způsobit rozsáhlé hladovění.

V podstatě  i malá část z celkového množství 10 000 megatun jaderných arzenátů by celosvětově mohla způsobit vážné škody zemědělství a vyvolat hlad ve světě.

Kdyby byl konflikt rozpoután jen s pomocí několika málo megatun jaderných náloží, zamořilo by atmosféru 80 miliónů tun kouře, přičemž 45 miliónů tun by tvořil čistý uhlík, který by absorboval sluneční světlo.

Hodně kouře by zůstalo ve stratosféře nejméně jeden rok, což by na dlouhou dobu o několik stupňů ochladilo naší planetu a její oceány. Tato situace by vedla k vážným poruchám při vzniku dešťů a mimo jiné  by výrazně omezila monzuny v Africe a Asii.

Zdroj: Rudé právo 10. prosince 1986, strana 6

Témata: Rudé Právo, životní prostředí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 2. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jaroslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt