Ve vysočanském cukrovaru byla zavedena telefonní linka, již druhá v Čechách

Ve vysočanském cukrovaru byla zavedena telefonní linka, již druhá v Čechách zdroj: Mini.ptt-museum.dk

21. 5. 2012, 17:15 | Michala Ondrušková

stalo se 21. května 1881 19. stol.

Praha – V Čechách byl již podruhé použit převratný vynález – telefon. Statkář a majitel vysočanského cukrovaru Bedřich Frey nechal zavést telefonní linku ze svého bytu do cukrovaru, který je asi kilometr vzdálený.

Poprvé byl v českých zemích telefon užit již před více než měsícem, kdy majitel ledvického dolu Richard Hartmann nechal spojit správní budovu v Ledvicích s nádražím v Duchcově.

Ačkoliv jistě každý o tomto úžasném vynálezu slyšel, připomeňme si, že jej teprve před pěti lety představil ve Filadelfii americký vynálezce původem ze Skotska, pan Alexander Graham Bell. Za zmínku stojí, že nebyl prvním, kdo se podobným přístrojem zabýval, a ve stejný den jako on přišel na patentový úřad i američan Elisha Gray, ovšem o několik hodin později – k jeho smůle.

Nevíme, jak zněla první slova, která statkář Frey dnes do telefonu pronesl, avšak první věta, kterou telefonicky přenesl samotný Bell byla určena jeho asistentovi : Pane Watsone, přijďte sem, potřebuji Vás!

Telefon má před sebou nepochybně velkou budoucnost, a možná již brzy nahradí telegraf. Musíme si jen počkat na jeho zavedení i do dalších měst, a doufat, že jednou budou mít k tomuto neobyčejnému aparátu přístup všichni.

Křištálová kouleVěštecká koule

O skutečném vynálezci telefonu se povedou spory ještě dlouho. Jako vůbec první, koho napadl, bude uznán Meucci. O to samé se pokusil i J. P. Reis, jehož první telefonní hovor zněl : “Koně nežerou okurkový salát”, jeho kolega odpověděl: „To vím už dávno, Vy hňupe!“

Nicméně i přes spory a dohady bude nadále v učebnících jméno Alexandra Bella. Na svém vynálezu zbohatne, a ten se rozšíří do celého světa. Zprvu bude velmi luxusní záležitostí, a užívat ho budou jen obchodníci, právníci, nebo třeba hasiči. Teprve později vzniknou první veřejné telefonní budky a časem se telefon dostane i k běžným obyvatelům. Na ústup jej zatlačí až mobilní telefonování a internet, a telefony začnou z domácností mizet stejně, jako se do nich dostaly.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: telefon, vynálezy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • a kdo první pronesl

    stygis, 22. 5. 2012 9:19

    Reagovat

    a kdo první pronesl halo halo halo, proč je koček málo? :D

Úterý 7. 4. 2020, včera měl(a) svátek Vendula

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt