Vědecká stanice Mir byla dopravena na oběžnou dráhu

Vědecká stanice Mir byla dopravena na oběžnou dráhu zdroj: Wired.com

20. 2. 2013, 10:52 | Adam Z.

stalo se 20. února 1986 80. léta

Moskva – V souladu s programem výzkumu vesmíru byla dnes v Sovětském svazu vypuštěna orbitální vědecká stanice Mir.

Stanice Mir je vybavena novým systémem pro spojování kosmických lodí se šesti spojovacími uzly a tvoří základní blok pro sestavení stálého víceúčelového pilotovaného komplexu se specializovanými orbitálními moduly určenými k plnění vědeckých a hospodářských úkolů.

Na stanici jsou maximálně automatizované procesy řízení motorů, práce palubních systémů a vědeckého zařízení na základě moderní elektroniky a výpočetní techniky. Byl zvýšen výkon energetického systému, vytvořeny komfortnější podmínky pro práci a oddech kosmonautů a instalováno nové zařízení.

V počáteční etapě letu stanice Mir jsou plánována ověření jejích konstrukčních částí, palubních systémů a aparatury v automatickém i pilotovaném režimu. Zároveň se bude prověřovat řízení letu stanice s využíváním spojovacích družic. Později se předpokládá, že k základnímu bloku budou vypuštěny specializované moduly vybavené vědeckou aparaturou.

Nyní pracují ve vesmíru dvě sovětské orbitální stanice – Mir a Saljut 7. Podle údajů telemetrických měření palubní systémy obou stanic pracují normálně.

Řízení letu stanic Mir a Saljut 7 a zpracování informací se provádí v řídícím centru u Moskvy s pomocí sledovacích stanic umístěných na území Sovětského svazu a vědeckovýzkumných lodích Akademie věd SSSR.

Orbitální vědecká stanice Mir byla vypuštěna na počest XXVII. sjezdu KSSS a znamená nový krok při dobývání vesmíru.

Zdroj: Rudé právo – archiv.ucl.cas.cz

Témata: mír, Sovětský svaz, vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt