Vesmírná stanice Skylab končí, trosky shořely i dopadly na zem

Vesmírná stanice Skylab končí, trosky shořely i dopadly na zem zdroj: Frogstorm.com

11. 7. 2012, 12:28 | Tadeáš Sedláček

stalo se 11. července 1979 70. léta

Perth – NASA dnes v odpoledních hodinách navedla vesmírnou stanici Skylab do atmosféry, a tak ukončila její šestileté působení v beztížném stavu.

Proti všem očekáváním však neshořely v atmosféře úplně všechny části stanice, některé z nich dopadly do okolí australského Perthu. Jeho městská rada stihla ještě dnes zaslat Američanům pokutu za znečištění životního prostředí.

Senzacechtivě se k situaci postavily přední americká periodika – například San Francisco Examiner nabízí odměnu 10 000 dolarů nálezci prvního kusu. Tato nabídka však byla zveřejněna ve chvíli, kdy se vlastně ještě nevědělo, kudy bude hořící Skylab prolétat. NASA nakonec zvolila Tichý oceán, nicméně odlomené hořící trosky dopadly i do již zmíněného Perthu.

Avšak daleko zajímavější, než konec Skylabu, jsou výzkumné mise, které na jeho palubě probíhaly. Skylab se stal také prostředkem Spojených států pro vědecké soupeření se Sovětským svazem – jednalo se o konkurenci sérii ruských vesmírných stanic Saljut. Od nich se liší především délkou životnosti – Skylab nad našimi hlavami kroužil šest let, nejdelší ze série Saljutů (zatím jich proběhlo 6) vydržel ve vesmíru přibližně dva roky.

Kosmonauté střídající se na stanici také ustavili nový rekord v délce pobytu v kosmu – 84 dní v roce 1974. Loni však byl tento rekord pokořen ruskými kosmonauty v Sojuzu 26.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po skončení programu Skylab v USA a Saljut v Sovětském svazu budou přední kosmické agentury hledat další způsob, jak vytvořit stále obyvatelné místo nad Zemí. Podaří se jim to v projektu ISS – Mezinárodní vesmírná stanice. V něm spojí síly jak USA a Evropa, tak Rusko.

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: nasa, Skylab, USA, vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Vazene neaktuality, je hanebne

  R, 12. 7. 2012 2:13

  Reagovat

  Vazene neaktuality, je hanebne v predovedi opomenout MIR.

  • Nj - zaspinena vestecka

   Molon, 13. 7. 2012 13:29

   Reagovat

   Nj – zaspinena vestecka koule..priste vylestit! ;)

Čtvrtek 28. 5. 2020, včera měl(a) svátek Valdemar

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt