Vlaky v USA začínají jezdit pod zemí

Vlaky v USA začínají jezdit pod zemí zdroj: StrangeCosmos.com

27. 10. 2010, 10:01 | jaroslavpoks

stalo se 27. října 1904 ½ 20. stol.

New York City, USA – Nejlidnatější město Spojených států amerických, New York City, se rozrůstá obrovským tempem. Není proto divu, že pro přepravu cestujících by se podle odhadů stala nadzemní dráha za nějaký čas neuspokojující a nedostatečně rychlou. Aby na to nepřišlo, byli tamější inženýři osloveni, aby se pokusili vybudovat dráhu podzemní. Ta dnes byla za velké slavnosti uvedena do provozu.

Stalo se tak 35 let po otevření první nadzemní dráhy ve městě. New York City Subway (Newyorská podzemní dráha) měří 15 km a pro oba směry jsou k dispozici dvě koleje (je čtyřkolejná). Zajišťuje provoz především ve čtvrtích Manhatton, The Bronx a Brooklyn, konkrétně ze City Hall ke 145. Ulici a na Broadway.

S dokončením výstavby se pojí i rozhodnutí o ukončení a zasypání tunelu pro kontroverzní Beach Pneumatic Transit (Beachova pneumatická přeprava) spočívající v převedení současné potrubní pošty do nadlidských rozměrů, jehož výstavba byla z politických záměrů a technologických potíží zablokována.

O úplně první podzemní dráhu se však nejedná. Nejstarší se nachází v Londýně (1890) – London Underground. Následovala ji první dráha na evropském kontinentě, a sice v Budapešti (1896). Do letošního roku byly dostavěny ještě například pařížské Métro de Paris (1900) nebo berlínská Berlin U-Bahn (1902).

Zdroj: NYCSubway.org, USA.QEX.cz, TheFreeDictionary.com, Wikipedia.org

Témata: metro, New York, vlak

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt