Volkswagen Brouk v Evropě končí

Volkswagen Brouk v Evropě končí zdroj: Flickr

19. 1. 2012, 18:09 | Petr Šrajer

stalo se 19. ledna 1978 70. léta

Berlín – Z výrobní linky firmy Volkswagen dnes vyjel poslední Volkswagen Brouk, vyrobený v Evropě. Továrna v německém Emdenu ukončuje jeho výrobu.

Sympatické autíčko, kterému nikdo neřekne jinak, než Brouk, se vyrábělo už od roku 1939 a stal se z něj doslova kult. Spekuluje se, že jeho hlavní autor Erwin Komenda se nemálo inspiroval naší Tatrou T97. Podobný je totiž nejenom vzhled obou vozů, ale také chlazení motoru.

Pravý broučí boom ale nastal až po druhé světové válce, kdy poničenou továrnu zrekonstruoval důstojník Ivan Hirst. Díky němu se Volkswagen Brouk začal opět vyrábět a tentokrát už ve velkém. Měsíčně se zde vyrobilo tisíc brouků a to, že o kupce nebyla nouze snad ani nemusím zmiňovat.

Doba ale pokročila a proto dnešním dnem výroba Brouků v Evropě končí. Z toho, že pořád zmiňuji Evropu musí být jasné, že jinde se vyrábí. Ano. V mexickém městě Puebla se Brouci dosud dělají a o ukončení výroby se zde zatím neuvažuje.

Křištálová kouleVěštecká koule

Brouk se bude vyrábět ještě pěknou řádku let. Poslední vůz vyjede z Publea až v roce 2003. Bude mít pořadové číslo 21 529 464.

Zdroj: Ceskatelevize.cz

Témata: automobil, konec, legenda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Od dětsví jsem chtěl

    martin binder, 19. 3. 2020 20:52

    Reagovat

    Od dětsví jsem chtěl tohle auto, brouci jsou moje olíbená auta.Proto ho chci….. :)

Neděle 28. 2. 2021, včera měl(a) svátek Alexandr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt