Vykastrovaný kůň zplodil za pomoci klonování zdravé hříbě

Vykastrovaný kůň zplodil za pomoci klonování zdravé hříbě zdroj: Osel.cz

25. 2. 2012, 16:18 | jaroslavpoks

stalo se 25. února 2005 21. století

Cremona, Itálie – Italským vědcům se u koní opět podařilo přelstít genetiku a její podmíněnou změnu DNA při vzniku nového jedince. Klonovací proces, jenž začal v laboratoři a skončil ve stáji, se dnes podařilo dovést ke zdárnému konci, když se v dopoledních hodinách narodilo zdravé hříbě. Vědci nicméně slaví dvojnásob – klonovaný kůň byl vykastrovaný.

Jedná se o slavného běžeckého koně Pieraze, šampiona na vytrvalostní tratě, který se do dějin zapsal vítězstvím v roce 1994 a 1996. Jelikož byl v mládí z bezepčnostních důvodů vykastrován, projevili jeho majitelé zájem o jeho „potomka“, který by měl teoreticky mít stejné běžecké vlohy jako jeho „otec“. Odborníci však poukazijí na silný vliv okolního prostředí a stravy.

Vědeckému týmu v čele s Cesarem Gallim se z buněk z pokožky a z neoplozených vajíček podařilo vytvořit 34 zárodků, které implantovali do 12 klisen. Pouze u třech klisen byly zaznamenány znaky březosti, přičemž porodila pouze jediná. Narozené hříbě vážilo standardních 42 kg a bylo pojmenováno zčásti i po svém klonovém vzoru jako Pieraz-Cryozootech-Stallion.

Do narození naklonovaného Pieraze byl na světě pouze jeden takový kůň, a to klisna Prometea, jež se narodila v roce 2003. Zatímco se od Prometey nic světaborného neočekává, s Pierazem-Cryozootech-Stallion mají vlastníci velké plány. Přestože na dostihovaných tratích byli klonovaní koně již zakázáni, na vytrvalostních, jimž Pieraz dominoval, jsou doposud povoleni. Otázkou však zůstává, jestli příroda nevytáhne nějaké zásadní eso z rukávu, respektive zda i nový Pieraz bude tak rychlý jako jeho předloha.

Zdroj: Ihned.cz, Wikipedia.org

Témata: klonování, kůň, zvíře

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt