Vynálezce dynamitu Alfred Nobel v závěti odkazuje svůj majetek na oceňování vědců

Vynálezce dynamitu Alfred Nobel v závěti odkazuje svůj majetek na oceňování vědců zdroj: Wikipedia.org

27. 11. 2011, 14:59 | Michal Ozogán

stalo se 27. listopadu 1895 19. stol.

Paříž – Švédský fyzik Alfred Nobel dnes podpisem stvrdil svou historicky třetí závěť. V ní odkazuje veškerý svůj majetek na vznik nového mezinárodního ocenění, které každý rok obdrží lidé za své úspěchy na poli fyziky, chemie, lékařství, literatury a mírových snah.

Vítěze této ceny bude určovat několik organizací – Švédská akademie věd, Karolinský institut ve Stockholmu, Akademie umění ve Stockholmu a 5 členný výbor volený norským parlamentem.

Aby se poskytnutá částka postupně nevyplýtvala, tak se odměny, sloužící k podpoře dalšího výzkumu, budou vyplácet pouze z úroků. Zatímco vědci a dobrodinci z celého světa jásají, tak Nobelova rodina se na celou záležitost dívá skrz prsty, protože je fakticky vyděděna.

Nechybělo mnoho a žádná Nobelova cena nemusela ani vzniknout. Za vším totiž stojí náhoda. Když zemřel Nobelův bratr Robert, tak si je jeden novinář spletl a napsal nekrolog o Alfredovi. Rozhodně se nedržel hesla: „O mrtvých jen dobře“, a popisoval ho jako původce mnohého utrpení kvůli jeho vojenským vynálezům – z nejznámějších zmiňme například dynamit. Ke konci svého života, tak chce odčinit své hříchy.

Nobel by svou štědrost rád ukázal světu už nyní, a proto jsme získali exkluzivní práva na publikování závěti v plném znění:

„Já, níže podepsaný Alfred Bernhard Nobel, po zralé úvaze vyjadřuji tímto svou poslední vůli a přeji si, aby s majetkem, který zanechám po své smrti, bylo naloženo takto:

Se zbývající částí mé majetkové podstaty ať je naloženo následujícím způsobem. Vykonavatelé závěti vytvoří z kapitálu získaného prodejem cenných papírů fond, z jehož úroků budou každoročně udělovány ceny těm, kteří se v uplynulém roce nejvíce zasloužili o lidstvo. Úroky se rozdělí na pět stejných dílů a připadnou: jeden díl tomu, kdo dospěje k nejvýznamnějšímu objevu nebo vynálezu v oboru fyziky; jeden díl tomu, kdo se stejným způsobem zaslouží i oboru chemie; jeden díl tomu, kdo nejvýznamněji přispěje k rozvoji fyziologie nebo lékařství; jeden díl tomu, kdo vytvoří nejhodnotnější dílo v oblasti literatury; jeden díl tomu, kdo nejvíc a nejpodstatněji napomůže sbratření národů, odstranění nebo snížení vojenských sil a výzbroje a rozvoji mírového hnutí.

O udělení cen za fyziku a chemii rozhodne Švédská akademie věd, za fyziologii a lékařství Karolinský institut ve Stockholmu, za literaturu Akademie umění ve Stockholmu a za rozvoj mírového hnutí pětičlenný výbor zvolený norským parlamentem. Výslovně zdůrazňuji, že při udělování cen nesmí být brán zřetel na státní příslušnost a národnost kandidátů, tak aby ceny dostali nejzasloužilejší lidé bez ohledu na to, jsou-li Skandinávci.

Vykonavatelem této mé poslední vůle ustanovuji pana Ragnara Sohlmanna, bytem v Boforsu, Wärmland, pana Rudolfa Lilljequista, Malmskilnadsgatan 31, Stockohlm a Bengstfors u Uddevally.

Tento dokument je nyní jedinou platnou závětí a ruší veškerá má dřívější pořízení, pokud se najdou po mé smrti.

Nakonec si výslovně přeji a požaduji, aby mi, až zemřu, byly otevřeny tepny, a poté co kompetentní lékaři potvrdí smrt, byla má tělesná schránka pohřbena žehem.

Paříž 27. listopadu 1895

Alfred Bernard Nobel“

Zdroj: IS.muni.cz, Wikipedia.org

Témata: nobelova cena, ocenění

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • "exkluzivní práva na publikování

  m, 2. 10. 2017 12:40

  Reagovat

  “exkluzivní práva na publikování závěti v plném znění”?

  to je poněkud zvláštní typ humoru či podvodu..
  text text je několikrát delší a vypadá docela jinak.

Pondělí 30. 3. 2020, včera měl(a) svátek Taťána

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt