Vynálezce Edison: Fonograf si dokáže zapamatovat lidský hlas

Vynálezce Edison: Fonograf si dokáže zapamatovat lidský hlas zdroj: Wikipedia.org

29. 11. 2010, 8:49 | Matěj Malecha

stalo se 29. listopadu 1877 19. stol.

Ohio, USA – Známý americký vynálezce Thomas Alva Edison opět demonstroval jeden z jeho revolučních nápadů. Dnes představený přístroj dostal jméno fonograf. Jedná se o malý zázrak, neboť fonograf je schopný zapamatovat si lidský hlas a pak ho zpětně přehrát.

Sám autor však princip fungování osvětluje jinak, poněkud složitěji:

„Dopadnou-li zvukové vlny na pružnou membránu (pergament), začne kmitat shodně s vlnovými nárazy. Připevníme-li na tuto membránu hrot, kmitá tento shodně s membránou. Hrot sledující přesně výkyvy membrány vyrývá do cínového povrchu válce prohloubeniny sinusového průběhu, které jsou věrným otiskem zvukové vlny, zaznamenané postupně v reálném čase. Válec při záznamu i reprodukci rotuje a přitom se plynule posouvá zleva doprava. Na povrchu válce se tedy při záznamu vytváří šroubovice s nepatrným stoupáním. Membrána s hrotem je přitom umístěna kolmo k ose válce.“

Samotné sestrojení přístroje měl na starosti jeden z Edisonovo konstruktérů, John Kruesi. Prvním zvukem, který měl fonograf vydat, byla básnička Marry had a little lamb (Marie měla malé jehňátko), kterou do fonografu řekla Edisonova žena, co je na tom pravdy, nikdo neví.

K čemu je fonograf dobrý? Edison vidí hlavní využití fonografu v kancelářích. Místo zápisníku si své poznámky nadiktujete do fonografu a později si je jednoduše přehrajete. Na váleček se vejde až 2 minuty řeči.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po předvedení fonografu však nenastane žádný velký boom. Výroba započne až o deset let později, a to díky propadnutí Edisonova patentu. Původní Edisonova vize „diktafonu“ nebude uskutečněna nikdy, především pro složitost ovládání a nepraktičnost. Z hudebního průmyslu bude fonograf vytlačen gramofonem, který nabídne především snadnou tvorbu kopií.

Zdroj: Wikipedia.org, glouny.cz, quido.cz

Témata: fonograf, hlas, Thomas Alva Edison, vynálezy, zvuk

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 7. 4. 2020, včera měl(a) svátek Vendula

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt