Vynálezce Edison představil žárovku, svítící rozžhavené vlákno ve skleněné baňce

Vynálezce Edison představil žárovku, svítící rozžhavené vlákno ve skleněné baňce zdroj: Jedemi.com

31. 12. 2011, 15:49 | Matěj Malecha

stalo se 31. prosince 1879 19. stol.

Washington D.C. – Slavný americký vynálezce Thomas Alva Edison tentokrát představil opravdovou senzaci – žárovku, která produkuje světlo skrze elektřinu.

Již před ním někteří vynálezci dospěli k žárovce, avšak jednalo se o pouhé experimenty, které nebylo možné realizovat pro masovou výrobu. Jiní přišli se žárovkou určenou pro trh, ale nedokázali se prosadit. Od jedné takové firmy právě Edison koupil patenty a jejich nápad rozpracoval. Edisonka je koncipována pro rozšíření do domácností pro běžné použití, Edison neskončí pouze u žárovky, hodlá vybudovat i potřebnou infrastrukturu – postaví elektrárny, rozvody městem a rozvody v domech.

Kdy dojde k většímu rozšíření elektrického napětí a kdy nastane kompletní elektrifikace měst si Edison netroufá odhadovat, jedním dechem však dodává, že pro to udělá maximum.

Cesta k této žárovce nebyla vůbec jednoduchá, Edison se svými techniky vyzkoušel mnoho různých materiálů, které připadaly v úvahu jako žhavící vlákno. Z 6 000 vzorků, které sbíral po celém světě, nakonec zvítězila bavlna. Zároveň s hledáním vlákna pracoval na postupu jak docílit co nejčistšího vakua, protože čím je vakuum čistší, tím je světlo silnější a nemá žlutý nádech.

Křištálová kouleVěštecká koule

Později Edison nahradí vlákno z bavlny bambusovým, čímž dojde k ještě většímu zkvalitnění svítivosti a výdrže. V této verzi se edisonky do prodeje dostanou v roce 1881 a již krátce poté se rozšíří do většiny tehdejšího civilizovaného světa.

Trvanlivost těchto žárovek byla 1 200 hodin.

Zdroj: CT24.cz, Technet.idnes.cz, Sf.zcu.cz, Converter.cz

Témata: Thomas Alva Edison, vynálezy, žárovka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 9. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ema

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt