Vynálezce Josef Božek byl okraden, v zoufalství svůj stroj rozbil

Vynálezce Josef Božek byl okraden, v zoufalství svůj stroj rozbil zdroj: Wikipedia.org

1. 6. 2011, 14:23 | Jiřina Nováková

stalo se 1. června 1817 19. stol.

Praha – Josef Božek, slavný vynálezce parního stroje, pro zájem veřejnosti opět předváděl parník vlastní konstrukce. Tentokrát na řece Vltavě. Parní člun, dlouhý asi 13 m se šíří přibližně třímetrovou, na vltavském rameni poblíž císařského mlýna  zcela dobře plul.

Celé akci však nepřálo počasí. Strhl se veliký liják a tím vznikl zmatek a nepřehledná situace. Toho využil neznámý poberta a pokladnu s obnosem za vybrané vstupné ukradl. Nešťastný Božek, už takhle zadlužený, měl z toho uhradit náklady na tuto akci.

V záchvatu zoufalství a velkého vzteku se nedokázal ovládnout a svůj parní vůz, na který byl patřičně pyšný, rozmlátil a rozbil. V ten moment se zařekl, že končí se všemi experimenty a podobnými vynálezy a do konce života je nechce znát.

Křištálová kouleVěštecká koule

Na parní dopravu skutečně zanevře a už se k ní nikdy nevrátí. Svou pozornost začne směrovat ke konstrukci a stavbě čerpadel pro vodárny. K dopravě se vrátí až v letech 1820 až 1832, kdy bude  vybudována první železnice na evropském kontinentu, České Budějovice – Linec. Pro tuto konězpřežnou dráhu navrhne železniční vozy.

Témata: vynálezy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 7. 4. 2020, včera měl(a) svátek Vendula

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt