Vzduchoplavec Zeppelin se vydává na cestu kolem světa

Vzduchoplavec Zeppelin se vydává na cestu kolem světa zdroj: Wikipedia.org

8. 8. 2012, 14:08 | Tadeáš Sedláček

stalo se 8. srpna 1929 ½ 20. stol.

Lakehurst, New Jersey – Ferdinand von Zeppelin, duchovní otec všech německých vzducholodí, by mohl být pyšný. Výkvět všech moderních technologií, vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin, byla dnes odpoutána od země a vydává se na cestu kolem světa.

Vzducholoď byla zkonstruována v dílnách německého Friedrichshafenu. Poprvé se do oblak podívala před rokem, 18. září 1928. Hlavním inženýrem projektu byl  Ludwiga Dürr, který zde zúročil veškeré své zkušenosti ze staveb předchozích Zeppelinů. Kapitánem byl jmenován Hugo Eckener.

Vzducholoď je schopna vyvinout rychlost až sto třicet kilometrů v hodině, k tomu jí pomáhá pětice motorů Maybach V2. Vzducholoď je plněna vodíkem o objemu  85 036 m³.

Dnes zahájená cesta má sloužit především jako propagace vzducholodí. Ty dodnes v očích mnohých stále působí jako stroje z Velké války rozsévající bomby na Londýn a Paříž. Vzducholoď odstartovala z amerického Lakehurstu, bude pokračovat přes oceán do Německa  a přes Japonsko bude pokračovat zpět do Spojených států. Nezbývá než popřát posádce i cestujícím šťastnou cestu a úspěšný návrat.

Křištálová kouleVěštecká koule

Cesta kolem světa zabere Zeppelinu 21 dní. Soupeření vzducholodí s ostatními dopravními prostředky skončí ale tragicky roku 1937, kdy shoří při přistávacím manévru vzducholoď Hindenburg. Samotný Graf Zeppelin bude v roce 1940 rozebrán.

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: vzducholoď, zeppelin

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 2. 3. 2021, včera měl(a) svátek Bedřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt