Windows 3.0: Microsoft vydal operační systém se správou souborů pomocí ikon

Windows 3.0: Microsoft vydal operační systém se správou souborů pomocí ikon zdroj: Wikipedia.org

22. 5. 2013, 17:55 | Ondřej

stalo se 22. května 1990 90. léta

Redmond – Microsoft vydal nový operační systém s číslicí 3

Nabídne lepší a uživatelsky přívětivější ovládání a konfiguraci. Přibyla také nová hra, Solitaire. Zlepšil se také výkon. Trojkové Windows totiž umí lépe využít nové procesory 80286 a 80386 od Intelu.

Správce souborů

Nový operační systém obsahuje zcela novou a lákavou funkci – správce souborů. Tento program je založen na ikonách, čímž se zjednoduší spouštění programů a prohlížení složek.Příkazový řádek lze samozřejmě stále použít.

Lepší grafika

Jestliže máte barevný monitor, jistě si užijete novou a vylepšenou grafiku. Nové Windows totiž umí využít až 256 barev! Operační systém také nabídne nové ikony.

Kompatibilita

Pokud se bojíte, že nespustíte programy pro starší Windows, tak se vůbec nemusíte bát. Systém je totiž plně kompatibilní se všemi staršími aplikacemi.

Nastavení – vše v jednom

Ovládací panel byl od základu kompletně přepracován. Na jednom místě tak najdete konfiguraci systému, uživatelského rozhraní a barevného schématu.

Chráněný režim – čerstvá novinka

Tato zcela nová funkce umožňuje systému pokročilejší správu paměti a bezpečný Multitasking. Ten umožňuje operačnímu systému spouštět více úloh najednou. To jistě zvýší efektivitu práce.

Systémové požadavky

Systémové požadavky se sice navýšili, ale ne tak rapidně. Zde si můžete zkontrolovat, zda na vašem počítači Windows 3.0 poběží. Vpravo jsou pro srovnání požadavky pro Windows 2.11 (předchozí verze Windows).

Windows 2.11 Windows 3.0
Procesor  80286 nebo vyšší 80286 nebo vyšší
Operační paměť 512 KB RAM 1 MB RAM
Grafická karta CGA, EGA, VGA, Hercules, 8514 CGA, EGA, VGA, Hercules, 8514
Volné místo na HDD  neudáno 6 MB
Mechaniky  5 1/4 nebo 3 1/2 palcová disketová mechanika 5 1/4 nebo 3 1/2 palcová disketová mechanika
Zařízení Myš a klávesnice Myš a Klávesnice
Verze MS-DOS 3.0 nebo vyšší 3.1 nebo vyšší

Předinstalace

Pokud teprve plánujete koupit počítač, nebo prostě chcete nové „železo“, tak po koupi nového počítače spolu s Windows 3.0 již nebudete muset nic instalovat. Windows 3.0 již bude na počítači tzv. předinstalovaný. Systém se vás zeptá pouze na jméno, případně firmu.

Závěrem

Nový operační systém od Microsoftu má určitě svoje výhody, avšak pro domácí použití se zdá být nevhodný.Většina her a programů je totiž stále závislá na operačním systému MS-DOS.

Křištálová kouleVěštecká koule

O rok později je vydáváno multimediální rozšíření, které přidává podporu CD-ROM mechanik, zvukových karet, základní podporu pro audio vstup a výstup a aplikaci CD přehrávače. Windows 3.0 se nestanou tak oblíbenými jako Windows 3.11, které jsou vydávány v roce 1993.

Zdroj: www.microsoft.com, www.wikipedia.org

Témata: Microsoft, Microsoft Windows, Windows 3

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt