Z kosmodromu Bajkonur byl do vesmíru vyslán Sputnik

Z kosmodromu Bajkonur byl do vesmíru vyslán Sputnik zdroj: Whump.com

4. 10. 2010, 19:42 | Václav Bešťák

stalo se 4. října 1957 50. léta

Bajkonur – Dnešním dnem se otevírá nová kapitola vědy a techniky — sovětským konstruktérům se totiž podařilo vypustit první umělou družici na oběžnou dráhu Země. Stalo se tak v půl osmé večer v kosmodromu Bajkonur.

Dostat se na Měsíc. Takový mají sen dvě země — Spojené státy Americké a Svaz sovětských socialistických republik. Je vůbec ale možné dostat nějaké těleso do vesmíru? Takovou otázku si před třemi lety položil sovětský inženýr Sergej Pavlovič Koroljov a jeho spolupracovníci. Aby získal odpověď a náskok před USA, rozhodl se zkonstruovat jednoduchou družici, kterou nazval Sputnik (Спутник). Jejím poselstvím je vyletět na oběžnou dráhu Země a potvrdit, že dostat se do vesmíru a udržet družici na oběžné dráze není nemožné.

Dnes, 4. října 1957 v 19.28 byl Sputnik vynesen na oběžnou dráhu Země speciálně pro tyto účely upravenou nosnou raketou R-7. Stalo se tak v moderním kosmodromu Bajkonur, jež leží na území Kazašské sovětské socialistické republiky. Start rakety s družicí byl úspěšný a nemusel být odložen. Přesto si ale musel Korolojov s týmem počkat na odpověď vysílače v družici, který vysílá na frekvencích 20,005 a 40,002 MHz pípavý signál. Jakmile Sputnik obletěl Zemi a v Bajkonuru zachytili jeho signál, střediskem se prohnala vlna radosti.

Sputnik váží 84 kg a po oběžné dráze se pohybuje rychlostí 8 km/s. Antény jsou tvořeny čtyřmi pruty o délkách 2,4 a 2,9 metru. Konstruktéři počítají s tím, že Sputnik shoří v atmosféře během konce tohoto roku.

Sovětský svaz jako první první dobyl vesmír, a otevřel tak dveře novým objevům. Důvod k oslavám ale rozhodně nemají Američané. Atmosféru v Bajkonuru pro vás budeme i nadále sledovat, stejně tak reakci Spojených států.
[poll id=”18″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Sputnik 1 nakonec shoří v atmosféře 4. ledna příštího roku. Ještě v listopadu roku 1957 Sověti vypustí do vesmíru Sputnik 2 se psem Lajkou. Budou tak první, kdo dostane do kosmu živého tvora ze Země. Samotný program Sputnik završí třetí a poslední družicí, která bude vypuštěna do vesmíru v květnu 1958.

Následující družice budou sice (především Američany) také pojmenovávány názvem Sputnik, ale ty budou patřit už pod nové kosmické projekty jako Vostok, Voschod, Veněra či Kosmos.

12. dubna 1961 se  Sovětům podaří vynést do kosmu i člověka – Jurije Gagarina. V tu chvíli začne závod USA a SSSR o Měsíc, který vyhrají Američané.

Zdroj: Wikipedia.org, Technet.cz

Témata: vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Unikát - 8 km/h

  mamlas, 5. 10. 2010 8:29

  Reagovat

  Unikát – 8 km/h a udrží se na oběžné dráze. Poručíme větru dešti a gravitačním zákonům :-)

  • Asi tak :-) Ne,

   Jakub Hájek, 5. 10. 2010 10:44

   Reagovat

   Asi tak :-) Ne, díky za upozornění, už je to opraveno…

  • I já se (jako

   Václav Bešťák, 5. 10. 2010 16:59

   Reagovat

   I já se (jako autor článku) omlouvám, chybička se vloudila…

Čtvrtek 2. 4. 2020, včera měl(a) svátek Hugo

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt