Založena České akademie věd a umění

Založena České akademie věd a umění zdroj: Cas.cz

23. 1. 2012, 6:59 | Tomáš Starý

stalo se 23. ledna 1890 19. stol.

Česká akademie věd a umění císaře Františka Josefa I. byla dnes založena. Bude sloužit pro podporu věd a umění.

Na jejím založení se podílí známý český mecenáš Josef Hlávka, který do prvních dnů samotné akademii věnoval 200 000 zlatých. Jeho manželka nemohla pochopitelně zůstat pozadu, a proto věnovala rovněž jistý finanční obnos – konkrétně 50 000 zlatých. Tento obnos má sloužit jako jakýsi počáteční kapitál pro provoz České akademie věd a umění.

Akademie se dělí na na tři třídy vědecké a jednu třídu uměleckou. Pozorný čtenář si jistě spočítal, že má dohromady čtyři třídy. Součátí činnosi ČAVU bude i vydávání řady výročních sborníků a publikací.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po roce 1918 se přejmenuje na Českou akademii věd a umění a od roku 1953 ji nahradí po sovětském vzoru organizovaná Československá akademie věd. Od roku 1992 bude ustanovena rozhodnutím České národní rady jako nástupnická organizace Akademie věd České republiky.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: založení

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 28. 2. 2021, včera měl(a) svátek Alexandr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt