Zemřel Alexander Bell, vynálezce telefonu

Zemřel Alexander Bell, vynálezce telefonu zdroj: Wikipedia.org

2. 8. 2010, 20:54 | Jakub Hanyáš

stalo se 2. srpna 1922 ½ 20. stol.

Dnes v poměrně vysokém věku 75 let zemřel Alexander Graham Bell, vynálezce telefonu a v neposlední řadě také gramofonu. Bell se narodil 3. března 1847 ve skotském hlavním městě Edinburghu, kde později vystudoval a získal titul profesora v oboru fyziologie lidské řeči. Pocházel z vážené rodiny a měl dva bratry, kteří bohužel v šedesátých letech zemřeli na tuberkulózu.

Bell projevoval známky výjimečnosti už od dětství. Zpočátku na něm byly znát stopy talentu pro poezii a umění obecně, který prý zdědil po své matce. Naštěstí se ale Bell rozhodl nevěnovat se psaní básní a začal se zaobírat fungováním světa kolem sebe, především studiem fonetických zákonistostí. Začal také podnikat své první experimenty.

Skotský fyzik neměl původně v plánu telefon zkonstruovat. Dělal ale pokusy s přenášením zvukových vln pomocí elektrického proudu, a tak ho napadlo, že by tímto způsobem bylo možné přenášet více zpráv současně – tak, že by každá z nich byla přenášena na jiné frekvenci. Inspiroval se tedy vynálezem amerického fyzika Elishy Graye, který údajně zkonstruoval telefon už dva roky před Bellem. Celé je to ale poněkud zamotané, protože Gray zase využil vynálezů jiného vynálezce Johanna Reise, které se týkaly mikrofonu. Bellův telefon se od toho Grayova lišil tím, že používal elektromagnetickou membránu v mikrofonu i sluchátku, zatímco ten Grayův pouze ve sluchátku.

Vynález telefonu zprvu nespustil žádný poprask, jak by mnozí mohli očekávat. Vzácný exponát se objevil i na světové výstavě roku 1876 ve Filadelfii, ale v podstatě si ho nikdo nevšímal až do té doby, než si ho všiml brazilský císař – organizátoři výstavy poté rychle udělili Bellovi zlatou medaili.

Bell poté nabídl telefon britské a americké vládě a zatímco ta americká odpověděla s tím, že by něco takového potřebovala, Britové se rozhodli zůstat u způsobu přenosu zpráv pomocí malých chlapců. Později se Bell rozhodl založit společnost Bell Telephone, která měla nejdříve za úkol pronajímat telefonní přístroje běžným Američanům, ale později se rozrostla do obrovské firmy, která zajišťovala komplexní telefonickou komunikaci.

Zdroj: ct24.cz, wikipedia.org

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Nebyl vynálezcem telefonu náhodou

  chrobáček, 7. 3. 2012 8:09

  Reagovat

  Nebyl vynálezcem telefonu náhodou Tesla ?

  • nebo že by Cimrman?

   aleš007, 2. 8. 2012 10:51

   Reagovat

   nebo že by Cimrman? :o)

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt