Adolf Hitler spáchal v berlínském bunkru sebevraždu

Adolf Hitler spáchal v berlínském bunkru sebevraždu zdroj: nazory.cz

30. 4. 2011, 15:15 | Jiřina Nováková

stalo se 30. dubna 1945 ½ 20. stol.

Berlín – Sebevraždu spáchal ve svém berlínském bunkru spolu se svou dlouholetou milenkou a den před smrtí již manželkou Evou Braunovou-Hitlerovou.

V 15:15 hodin se z pokoje bunkru ozvala rána. Mezi prvními, kdo viděl mrtvého Hitlera, byl jeho komorník Heinz Linge a Martin Bormann, Hitlerův sekretář a jeden z jeho nejoddanějších stoupenců. Pokojem byl cítit pach po hořkých mandlích, typický pro kyanid.

Na pohovce ležel Adolf Hitler s prostřelenou hlavou. Vedle něho na křesle otrávená jeho žena Eva. Manželé byli zabaleni do deky a vyneseni na zahradu před bunkr. Na mrtvoly bylo vylito asi 200 litrů benzínu. Těla měla spolehlivě shořet.

Chtěl svůj konec zdramatizovat

Sebevražda byla plánována předem. Kolem půlnoci 28. dubna uskutečňuje Hitler své životní rozhodnutí, bere si svou družku Evu. Oddává je nacistický úředník, který má právo vykonávat civilní svatby. Na oddacím listu se Eva podepíše špatně, nejprve napíše B a pak se opraví a podepíše se jako Hitlerová. V bunkru se slaví do čtyř hodin do rána, připíjí se posledním šampaňským.

Druhý den sepisuje Hitler svoji závěť, tedy vlastně dvě, jednu osobní a jednu politickou, ve které jako svého nástupce stanovuje admirála Karla Dönitze. Původně má být novou hlavou Třetí říše ministr vnitra Heinrich Himmler, ten ale tajně jedná o míru se Spojenci. Když se to Hitler dozví, z nejbližšího přítele se okamžitě stává nenáviděná osoba.

Vůdce na pokraji zhroucení

Hitler trpěl neustálým třesem levé ruky a při chůzi se neobešel bez hole. Byla z něj troska. Ani jeho vlastní pomahači a generálové už k němu nevzhlíželi s tak velkým obdivem. Hitler byl neustále unavený a těžkopádně se pohyboval. Nedokázal udržet rovnováhu a při delší cestě se neustále zastavoval. Byl to nerudný a zničený stařec. Sebevražda byla již neodvratná.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po celá dlouhá desetiletí se bude spekulovat nad odtajněnými  dokumenty o smrti největšího zločince minulého století.

Jako prostředek smrti si Hitler volí hned dvě jistoty – zbraň a jed. Připravuje si dvě zbraně typu Walter různých ráží a kapsle s kyanidem. Jed ještě pro jistotu zkouší na svém psu a Evině malém kokršpanělovi. Po chvilce obě zvířata umírají, vše je tedy připraveno.

Pak nastává den Hitlerovy smrti. Spolu s Evou si Hitler ještě dopřeje oběd. Servírují se špagety s lehkou omáčkou. Poté se manželé setkají se svými nejbližšími. Chtějí se naposledy rozloučit. Před třetí hodinou odpoledne už vcházejí sami do svých pokojů.

Historici se nikdy nebudou shodovat v tom,  jakým způsobem k Hitlerově smrti došlo a co se stalo s jeho ostatky.

Témata: Adolf Hitler, druhá světová válka, sebevražda, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 4. 7. 2020, včera měl(a) svátek Radomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt