Agónie rozpadajícího se Sovětského svazu: Ruská federace vyhlásila nezávislost

Agónie rozpadajícího se Sovětského svazu: Ruská federace vyhlásila nezávislost zdroj: Marxists.org

12. 12. 2012, 15:28 | Tadeáš Sedláček

stalo se 12. prosince 1991 90. léta

Moskva – Svět netrpělivě přihlíží rozpadu jedné ze svou supervelmocí studené války – Svazu sovětských socialistických republik. Dnes totiž z tohoto státního celku vystoupil jeho hegemon – tedy Ruská sovětská federativní socialistická republika.

Zároveň se nový státní útvar přejmenoval na Ruskou federaci, zkráceně Rusko. Své vystoupení ze SSSR přitom k dnešnímu dni vyhlásili všichni členové s výjimkou Kazachstánu, i zde už se přitom mluví o co nejbližším možném vystoupení ze Svazu.

Rozpad Sovětského svazu započal již před rokem a půl, kdy vystoupila 11. března 1990 Litva (jenom připomeňme, že Moskva se s tímto faktem obtížně vyrovnávala, konfliktu padlo za oběť několik mrtvých). Počátky proměn východního bloku však můžeme sledovat již do roku 1985, kdy byl generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu zvolen Michail Gorbačov, který spustil řadu reforem vnitřní i zahraniční politiky Sovětského svazu.

A právě v jejich nechtěném důsledku započal rozpad nejen Sovětského svazu, ale i celého východního bloku – dosud satelitní státy, mezi něž řadíme i naše Československo, se v řadě revolucích na přelomu osmdesátých a devadesátých let zbavily svého komunistického jha.

Vznikne v této oblasti světa úplné mocenské vakuum? Nikoliv. Již 8. prosince se sešli čelní ruští, běloruští a ukrajinští představitelé a načrtli obrysy organisace, v jejímž rámci budou suverénní nástupnické státy Sovětského svazu spolupracovat. Následující měsíce ukážou, zda je tato spolupráce realizovatelná.

Křištálová kouleVěštecká koule

Kazachstán vystoupí jako poslední stát z de facto neexistujícího SSSR 16. prosince. Společenství nezávislých států, jak se bude sdružení bývalých členů Sovětského svazu jmenovat, bude spíše symbolické. Jediným výraznějším aktem této organizace bude ustanovení volného obchodu mezi členskými státy. Mezi ně však nebudou patřit pobaltské státy, které se nebudou považovat za členské státy SSSR, neboť podle svého přesvědčení byly pouze okupovány. V roce 2005 vystoupí ještě Turkmenistán, Gruzie kvůli ozbrojenému konfliktu s Ruskem vystoupí v roce 2008.

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: Gorbačov, komunismus, Michail Gorbačov, nezávislost, rozpad, Rusko, Sovětský svaz, východní blok

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt