stalo se 23. února 1998 90. léta
Protizápadní islámská organizace Al-Káida vyslala západu jasnou zprávu: Nezasahujte do věcí Blízkého východu!
Současně její představitelé pohrozili teroristickými útoky na Američany a jejich spojence v případě dalších mírových operací v oblasti.
Zatímco vláda USA celý svět uklidňuje, pozorovatelé v západní Asii hovoří o reálném nebezpečí. Vystavují Spojené státy americké sebe a Evropu nebezpečí?
Ve jménu džihádu
Varování v podobě fatvy (prohlášení islámských duchovních, které zdůvodňuje vybraný skutek na základě náboženských skutečností) dnes formálně vyjádřili přední představitelé Al-Káidy – vůdce Usáma bin Ládin a spoluzakladatel organizace Ayman al-Zawahiri.
Tito muži stojí již za vojenskými výpady do Egypta či Algerie, při kterých došlo k úmrtí několika desítek civilistů. A podle svých slov nepřestanou, dokud svět nedopřeje muslimům klid. Autoři fatvy, kteří v textu poukázali na utlačování muslimského obyvatelstva Američany, neváhali ani využít Korán a poukázali na džihád (náboženská povinnost muslinů bránit a rozšiřovat svou víru):
„… Zločiny a hříchy spáchané Američany jsou jasnou deklarací války Bohu, jeho poslovi a muslimům. Ulema (muslimští žáci) se během islámské historie shodli na to, že džihád je individuální povinnost muslima, pokud jsou islámské země ničeny nepřáteli.“
V textu vyhlašuje organizace Al-Kaida válku Židům a křižákům a s odkazem na džihád vybízí všechny muslimy, „aby osvobodili Al-Aqsa Mosquea a svatou mešitu z jejich sevření“. Samotný Usáma bin Ládin pak při oficiálním prohlášení nepřímo poukázal na technologickou vyspělost zbraní Al-Káidy, když prohlásil, že Američané jsou velmi snadným terčem, načež šokoval prohlášením: „Zanedlouho uvidíte výsledky.“
Západ je připraven
Témeř okamžitě po prohlášení Ládina se rozpoutala ve Spojených státech amerických a v zemích Evropy diskuse o možných teroristických útocích. Těm lokálním, jež jsou možné, přesto nepravděpodobné, prý zabránit nelze, o odhalení propracovaných útoků v letadlech a podobně se mají postarat nově zpřísněné kontroly na hranicích v případě cestování z potenciálně nebezpečných asijských zemí.
Lidé mají každopádně zůstat v klidu a při zporování podezřelého chování osob v dopravních prostředcích či na veřejných prostranstvích neprodleně zkontaktovat policii.
Zdroj: Rjgeib.com, Fas.org, Wikipedia.org