Americký prezident Roosevelt vyhlásil program Nový úděl

Americký prezident Roosevelt vyhlásil program Nový úděl zdroj: Xtimeline.com

4. 3. 2012, 14:37 | Michal Karas

stalo se 4. března 1933 ½ 20. stol.

USA, Washington DC – Prezident Spojených Států Franklin Delano Roosevelt vyhlásil program zvaný Nový úděl (New Deal). Má oživit a zreformovat americkou ekonomiku, která je velmi zasažena současnou celosvětovou krizí.

Hospodářská krize byla způsobena krachem na New Yorské burze 24. října 1929 a od té doby se americká ekonomika propadá stále hlouběji. Bohužel už zasáhla také mnoho států v Evropě.

„Věříme, že náš plán zlepší dnešní velmi neblahý stav ekonomiky a postupně se z této krize dostaneme společně. Ale musíme proto něco udělat,“ řekl Roosevelt Neaktualitám.

Zde jsou základní body tohoto projektu:

 1. Bankovní prázdniny – uzavřít všechny banky od 6. března do 9. března 1933. Poté má následovat „Emergency Banking Act“ Zákon má umožnit zreorganizovat a znovuotevřít banky schopné přežít, ostatní zlikvidovat.
 2. Je zakázáno vyvážet zlato a stříbro z USA.
 3. Odpoutání dolaru od zlatého standardu a jeho devalvace. Zakazuje se soukromé vlastnictví zlata a bude se pravidelně upravovat jeho kupní cena.
 4. Agricultural Adjustment Act: zvyšuje ceny potravin omezením jejich výroby. Podle zákonu vláda bude platit farmářům, kteří nechávají ležet ladem části polí. Tím se má zvýšit cena potravin a má umožnit farmářům mít později vyšší příjmy.
 5. National Industrial Recovery Act: má koordinovat průmyslová odvětví, stanovovat výrobní kvóty, omezit „neefektivní“ konkurenční boj, zvyšovat mzdy, stanovit minimální a maximální pracovní čas. Jednotlivá průmyslová a obchodní odvětví mají navíc povinnost vyhotovit soupisy výrobních podmínek, tzv. kodexy čestné konkurence, které zakazují noční práci, stanovují minimální ceny atd. Zároveň umožní, aby vláda platila zaměstnancům v některých soukromých podnicích.
 6. Financování velkých staveb (letiště, silnice, přehrady apod.) které mají pomoct překonat nezaměstnanost.

[poll id=”54″]

Zoufalý majitel se snaží prodat své auto.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nový úděl Americe velmi prospěje a už po třech letech se situace zlepšuje, avšak úplné uzdravení americké ekonomiky proběhne až začátkem 2. světové války.  Nový úděl jako soubor zákonů bude zrušen Ústavním soudem USA 27. května 1935.

Zdroj: wikipedia.cz, ct24.cz

Témata: burza, Franklin Delano Roosevelt, Nový úděl, USA

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • New deal ekonomice nepomuze,

  Lojza, 12. 4. 2012 17:01

  Reagovat

  New deal ekonomice nepomuze, jen prohloubi socialisticke experimenty Herberta Hoovera, druha svetova valka probehne v rezii potravinovych listku a ekonomika se vzpamatuje az po zasadnim poklesu dani a navratu pracovni sily zbojist po druhe svetove valce. Nominalni rust cisel v devalvovanych dolarech nelze oznacit za zlepseni situace.

Úterý 18. 2. 2020, včera měl(a) svátek Miloslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt