Americký senátor McCarthy zahájil v USA tažení proti komunistům

Americký senátor McCarthy zahájil v USA tažení proti komunistům zdroj: Wikipedia.org

9. 2. 2013, 6:48 | Michal Karas

stalo se 9. února 1950 50. léta

Washinghton, USA – Americký senátor Joseph Raymond McCarthy přišel s podezřením u 205 osob, kteří pracují na ministerstvu zahraničí USA, kteří mají být členy komunistické strany USA.

Toto vyjádření popudilo nejvyšší představitele Ameriky, včetně prezidenta USA Harryho Trumana.

Dnes v americkém senátu bylo poměrně dost povyku. Vše se točilo kolem seznamu senátora McCarthy, který obvinil 205 lidí, kteří jsou prý členy komunistické strany USA. Po jeho proslovu nastala v senátu dlouhá a neutuchající debata.

K obvinění se už vyjádřil prezident republiky Klement Gottwald, který seznam obviněných osob zásadně popřel: „Nechápu amerického senátora, že přichází vůbec s takovýmto falešným obviněním. Američané chtějí vytvořit chaos, aby sami mohli zasít zlobu a nenávist do vlastních obyvatel. Braňme naši vlast za každou cenu.“

[poll id=”88″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Toto období se bude později nazývat mccarthismus. Je reakcí na válku v Koreji a postupující ovládání zemí východní Evropy komunisty. Tento pojem značí tažení proti komunistům,  začne prověřování osob, zda opravdu nejsou komunisté. Toto obvinění postihne některé významné osobnosti. Mezi nimi se bude vyskytovat například Leonard Bernstein, Charlie Chaplin, Aaron Copland, Jiří Voskovec, Arthur Miller a Orson Welles nebo vědci Robert Oppenheimer a Linus Pauling.

Senátor McCarthy svá obvinění nikdy v budoucnu neprokáže.

Zdroj: www.totalmag.cz, cs.wikipedia.org, ct24.cz

Témata: komunismus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Byl to stejný hon

    Vlastimil.Kornas, 26. 2. 2013 21:38

    Reagovat

    Byl to stejný hon na čarodějnice jako u nás.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt