Anna Franková píše poslední zápis do svého deníku

Anna Franková píše poslední zápis do svého deníku zdroj: Jeffwerner.ca

1. 8. 2012, 14:02 | Martina Sotáková

stalo se 1. srpna 1944 ½ 20. stol.

Amsterodam – Anna Franková se narodila 12. června 1929 ve Franfurtu nad Mohanem bankovnímu úředníkovi Otto Frankovi a jeho ženě Edith.  Roku 1932, kdy se stal Adolf Hitler kancléřem, utíká rodina Frankových do Amsterodamu, kde Otto Frank zakládá firmu Opekta.

V roce 1940 obsadili Němci Nizozemí a v platnost zde vstoupily, stejně jako v celé Říší, protižidovské zákony a nařízení. Ve chvíli, kdy dostala Annina sestra Margot povolání do transportu, rozhodla se rodina ukrýt.

Dne 6. července 1942 se přesunula do zadního traktu domu,  ve kterém sídlila právě otcova firma. K Frankovým se později nastěhovala rodina Van Pelsových a zubař Fritz Pfeffer.

Anna si od 12. června 1942 do dnešního dne vede deník ve formě dopisů, adresovaných sobě sama. Když letos na jaře slyšela v londýnském rozhlase nizozemského ministra exilové vlády, který apeloval na uchování dokumentů o hrůzách nacistického řádění včetně deníkových záznamů,  rozhodla se napsat po válce knihu.

Její deník má sloužit jako podklad, a tak ho přepisuje, opisuje, doplňuje o vzpomínky a pasáže, které se jí nezdají důležité, vynechává. Současně s ním si ale vede i svůj původní deník.

Dnes do svého deníku zapsala poslední záznam:

„(…) A to nemluvím o své vlastní rodině, která si určitě myslí, že jsem nemocná, dává mi polykat prášky proti bolení hlavy a na uklidnění, ohmátává mi krk a čelo, jestli nemám horečku, ptá se mě na stolici a kritizuje mou špatnou náladu. To nesnáším! Když mě tak pozorují, začnu být nejdřív prostořeká, pak smutná a nakonec zase otočím, obrátím to  špatné ven, to dobré dovnitř a hledám vytrvale cestu, abych byla taková, jaká bych chtěla být a jaká bych být mohla, kdyby … Ano, kdyby na světě nežili žádní jiní lidé. Tvoje Anna M. Franková“

Křištálová kouleVěštecká koule

4. srpna 1944 budou všichni obyvatelé krytu zatčeni na základě anonymního telefonického udání a odvezeni do tranzitního tábora ve Westerborku.  Odtud 3. září 1944 deportováni do Osvětimi posledním transportem, který byl z tohoto tábora vypraven.

Anna se svou sestrou a matkou budou internováni v ženském bloku. Na konci října odvezou obě sestry do Bergen-Belsenu,  kde v březnu 1945 zemřou na tyfus. Jejich těla pravděpodobně pohřbí v masovém hrobu přímo v táboře. Již 12. dubna tábor osvobodí americká armáda.

Jediný, kdo pobyt v koncentračním táboře přežije bude Otto Frank. Vrátí se do Amsterodamu a v okamžiku, kdy bude prokázáno, že Anna již nežije, obdrží od bývalé zaměstnankyně Opekty Miep Giesové její deník. Ten v den zatčení rodiny najde spolu s Bep Voskuijlovou v zadním traktu domu.

Poprvé vyjde kniha v Nizozemí roku 1947, česky o devět let později. Bude vydána ve více než 55 jazycích v celkovém nákladu převyšujícím 25 miliónů výtisků. Dům, ve kterém se rodina Frankova ukrývala ročně navštíví kolem 800 000 lidí.

 

Zdroj: www.holocaust.cz, www.ushmm.org, www.cs.scribd.com

Témata: Adolf Hitler, Anna Franková, deportace, druhá světová válka, holocaust, knihy, koncentrační tábor

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Skoda, ze nenapisete, ze

  Ghs, 2. 8. 2012 20:41

  Reagovat

  Skoda, ze nenapisete, ze original je napsany kulickovym perem, ktere v te dobe jeste neexistovalo!!

  • Nezalezi na tom cim

   Michal, 2. 8. 2012 23:27

   Reagovat

   Nezalezi na tom cim to bylo napsano, ale co bylo napsano! Mimochodem kulickove pero v te dobe jiz existovalo, to jste jasnej, pane.

   • Kuličkové pero skutečně v

    Jan, 3. 8. 2012 7:22

    Reagovat

    Kuličkové pero skutečně v té době neexistovalo, celé se to jeví jako jeden velký podvrh……….

 • Jedním z nejsilnějších argumentů

  Jan, 3. 8. 2012 7:49

  Reagovat

  Jedním z nejsilnějších argumentů pro teorii neautencity části deníků je především fakt, že mnohé části byly napsány kuličkovým perem, které se začalo prodávat na běžný trh ve Velké Británii až v roce 1954 (Parker Pens Jotter)

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt