Apple představil dlouho očekávaný iPhone

Apple představil dlouho očekávaný iPhone zdroj: Perryho.net

9. 1. 2011, 17:32 | Jakub Hájek

stalo se 9. ledna 2007 21. století

San Francisco – Šéf společnosti Apple Steve Jobs dnes představil dlouho očekávaný chytrý mobilní telefon s označením iPhone. Stalo se tak na konferenci Macworld v San Franciscu. Příznivci nakousnutého jablíčka se mohou těšit na velmi zajímavý multimediální přístroj.

iPhone se stal ještě před svým uvedením objektem nebývalého zájmu a nejrůznějších spekulací o tom, jak by přístroj měl vypadat a co všechno by měl umět. Společnosti se ale podařilo podobu svého prvního mobilního telefonu utajit. Zdá se, že nejen obrovský zájem médií a fanoušků Apple, ale i úspěch legendárního přehrávače iPod předurčuje iPhone k úspěchu.

„Apple znovu vynalezl telefon,” nechal se slyšet Steve Jobs. iPhone se začne prodávat nejprve v Americe. Tam by měl být v prodeji v červnu.

Steve Jobs představuje iPhone

Seznamte se, Apple iPhone

iPhone má spojit výhody už zmíněného přehrávače iPodu, telefonu a „převratného internetového komunikátoru“. Rozměry přístroje jsou 115 × 61 milimetrů, přičemž tloušťka je příjemných 11,6 milimetrů. Při těchto rozměrech se podařilo dosáhnout přijatelné hmotnosti 135 gramů. Je poháněn mobilní verzi stolního operačního systému Mac OS X. K dispozici bude iPhone ve dvou verzích – s pamětí 4 GB a 8 GB. To vše v elegantním černo–chromovém designu s revolučním dotykovým ovládáním.

Právě uživatelské prostředí a ovládání je unikátní. Apple o něm dokonce prohlašuje, že jde o „nejpřevratnější uživatelské rozhraní od vynálezu myši.“ Vše se ovládá přes rozměrný dotykový displej s úhlopříčkou 3,5 palce a rozlišením 320 x 480 obrazových bodů. Telefon se neovládá dotykovým perem, ale pouze prsty, a to díky patentované technologii Multi-touch. Ta zvládá více dotyků najednou, takže možňuje například elegantní zoomování pomocí dvou prstů.


Zdroj: Wikipedia.org

Pro zadávání textu má iPhone připravenou softwarovou QWERTY klávesnici. Přístroj také obsahuje řadu senzorů, které zjišťují polohu přístroje. iPhone tak automaticky otáčí displej z vertikální do horizontální polohy a zpět, což oceníte například při prohlížení fotek nebo přehrávání videa.

Telefonování obstarává GSM modul pro všechna čtyři pásma GSM, a tak lze iPhone použít takřka po celém světě. Pro prohlížení internetu slouží prohlížeč Safari. Nechybí také multi-tasking, které umožňuje brouzdání na internetu a současné například stahování došlých e-mailů. Datové připojení zajišťuje Wi-Fi (802.11 b/g), datové přenosy EDGE. iPhonu nechybí an Bluetooth ve specifikaci 2.0. Pořizovat fotografie lze integrovaným dvoumegapixelovým fotoaparátem. Co byste ale hledali na iPhonu marně je GPS.

Ve Spojených Státech bude 4GB verze stát 499 dolarů (10 600 Kč), 8GB verze pak 599 dolarů (12 700 Kč). V ČR ale s takovou to cenou rozhodně nepočítejte. Už jen kvůli 19% DPH si sáhnete hlouběji do kapsy.

Křištálová kouleVěštecká koule

iPhone se stane takřka revolučním hitem. Prodej koncovým uživatelům bude v USA zahájen 29. června 2007. V některých evropských zemích (Spojené království, Německo, Francie) se iPhone začne prodávat v průběhu roku 2007. V Asii se s prodejem začne až v roce 2008.

Podle zprávy Apple se v prvních 30 hodinách po zahájení prodá neuvěřitelných 270 000 iPhonů

9. června 2008 bude na Celosvětové konferenci vývojářů (WWDC 2008) představena nová verze iPhonu s označením iPhone 3G. Mezi její nové vlastnosti bude patřit podpora UMTS sítí, GPS navigace a drobné změny v hardwaru. Zvýší se také výdrž akumulátoru.

Seznam zemí, kde se iPhone prodává, se rozšíří na 70, mezi nimi bude i Česko. iPhone budou v ČR nabízet všichni 3 GSM operátoři O2, Vodafone a T-Mobile, stejně jako v dalších zemích „druhé vlny“ se začne prodávat 22. srpna 2008.

8. června 2009 bude představena další verze iPhone, nejdříve s označením iPhone 3G S, následně však bude název změně na iPhone 3GS. Ten se od předchozího modelu bude lišit rychlejším procesorem, dvojnásobnou velikostí paměti, kvalitnějším grafickým procesorem s podporou OpenGL 2.0, kvalitnějším fotografickým čipem s možností natáčení videa a přítomností magnetometru (digitálního kompasu). Změní se i úprava povrchu displeje, aby lépe odolávala mastnotě a dala se lépe čistit.

7. června 2010 bude představen iPhone 4 s větším rozlišením, HD videem a dalšími novinkami. Největší novinkou bude ale nový design ze skla a nerezové oceli.

Zdroj: Mobil.iDNES.cz, PDAsoft.cz, MobilMania.cz, CT24.cz, Wikipedia.org

Témata: Apple, elektronika, vynálezy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Mate chybu v textu

    Eda, 9. 1. 2011 18:20

    Reagovat

    Mate chybu v textu – tlouska 11,6 mm neni moc prijemna :-)

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt