Arabská invaze do Evropy byla zastavena

Arabská invaze do Evropy byla zastavena zdroj: Wikipedia.org

10. 10. 2011, 10:36 | Michal Ozogán

stalo se 10. října 752 starší

Poitiers – V bitvě u Poitiers se stal zázrak, který už celá Evropa toužebně očekávala. Začala ji totiž ohrožovat nevídaná síla Umajjovského chalífátu, který se rozhodl šířit islám mečem. Je to teprve 21 let, co Berber Tárik ibn Zijád překročil Gilbraltar a obrátil  v prach panství Vizigótu. Nyní jim v jejich snaze ovládnout celý známý svět stojí Francká říše.

Umájovcům se podařilo proniknout hluboko na území Galie. Jejich plenění učinil přítrž až Karel Martel u Poitiers. Zachránil tak nejspíše nejen svou říši, ale i celou Evropu před rozpínavou rukou islámu. Stal se z něj opravdový křesťanský zachránce.

Armáda Arabů vedená emírem Abd ar-Rahmánem spoléhala především na lehkou jízdu. Frankové naopak do boje posílali těžkou pěchotu, která pomocí svých štítů vytvořila hradbu a bojovala tak jako jeden muž. Stejně tak tomu bylo i dnes. Lehké jízdní oddíly se znovu a znovu rozbíjely o neprostupnou franckou zeď. Když poznaly, že jejich úsilí je marné, opustily svůj tábor a prchly z Galie.

Evropa si můžeš opět na čas oddychnout.

Křištálová kouleVěštecká koule

Svým činem se Karel Martel zasloužil o to, že dnes nežijeme podle zásad islámu. Vyhnání arabských vládců z Evropy ale trvalo ještě další stovky let. Poslední jejich město, Granada, padlo až v roce 1492.

Zdroj: Qikipedia.org

Témata: bitvy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 25. 5. 2020, včera měl(a) svátek Jana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt