Argentina má nového prezidenta!

Argentina má nového prezidenta! zdroj: wikipedia.org

24. 2. 2015, 14:57 | Permonk

stalo se 24. února 1946 ½ 20. stol.

Buenos Aires – Argentina má důvod k oslavám! Dnešního dne byl do funkce zvolen Juan Domingo Perón. Muž šel do voleb po záštitou Radikálního občanského svazu. Výhru a post prezidenta na dalších pět let mu zajistilo 54% hlasů.

Mezi jeho příznivce patří nejen dělnictvo (díky již zmiňované diskuzi mezi odbory a zaměstnavateli), ale i mnoho zástupců katolické církve. Juan Domingo Perón společně se svou druhou manželkou Evou Perónovou, kterou si vzal v loňském roce, se stávají novou tváří Argentiny.

Do povědomí lidí se Perón zapsal již dříve díky účasti na několika vojenských pučích. Později vyjednával s odbory ohledně zaměstnaneckých podmínek a benefitů. Pomohl domluvit se zaměstnavateli např. placenou dovolenou a dalších 200 výhod. Jeho orientace je silně zatížena na sociální otázky a národní smýšlení. Inspiraci pak hledá převážne ve fašistické Itálii.

Očekávání jsou veliká, doufejme, že po letech najde země stabilitu a prosperitu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Juan Domino Perón bude prezidentem až do roku 1955, poté stráví téměř 20 let v exilu a do funkce se vrátí až v roce 1973. Během jeho vlády stabilizuje zemi. Bude se soustředit především na zlepšení podmínek dělnictva, což v sobě zahrnuje sociální a politické reformy. Díky němu bude znárodněna železnice i letecká společnost. Založí také Sjednocenou stranu národní revoluce, kterou později přejmenuje na Perónistickou stranu. Podle něj bude pojmenováno nové politický hnutí- perónismus.

Eva María Duarte de Perón

Eva María Duarte de Perón

Perón se inspiruje převážně ve fašistické Itálii. Jeho druhá žena Eva Perónová se stane jednou z nejpopulárnějších a nejmocnějších žen své doby. Její předčasné úmrtí v rove 1952, způsobené rakovinou děložního čípku, zasáhne masu lidí. Na její památku bude později stvořen skladatelem A.L Weberem muzikál Evita, který se stane jedním z nejhranějších muzikálů všech dob a v jeho filmové verzi se objeví hvězdy jako Madonna či Antonio Banderas. Juan D. Perón bude sice zvolen opět v roce 1973 prezidentem po dvacetiletém exilu, avšak krátce poté, roku 1974, zemře na srdeční příhodu. Argentinu krátce povede jeho třetí manželka Isabela, ale vláda bude svržena vojenským pučem v čele s J. R. Videlem v roce 1976.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: Argentina, Evita, Perón, prezident

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt