Argentina truchlí, Eva Perón podlehla rakovině

Argentina truchlí, Eva Perón podlehla rakovině zdroj: Wikipedia.org

26. 7. 2012, 14:48 | Michala Ondrušková

stalo se 26. července 1952 50. léta

Buenos Aires – Veškerý život v Argentině se kolem osmé hodiny večerní zastavil, když obyvatele jihoamerického státu zastihla zpráva o smrti prezidentovy manželky, Evy Marie Duarte de Perón. Celá země drží smutek, dokonce se přestaly vysílat filmy a restaurace byly uzavřeny. Evě Perónové bylo pouhých 33 let.

První dáma byla v zemi neobyčejně oblíbená. O tom svědčí mimo jiné i fakt, že jí byl nedávno udělen titul Duchovní vůdce národa. Obyvatelé Argentiny se za její podlomené zdraví modlili, bohužel však marně. Podle všeho Evita, jak byla všeobecně nazývána, podlehla rakovině dělohy, stejně jako první prezidentova manželka.

Nemoc ji poslední dobou nedovolovala ani veřejná vystoupení. Při druhém zvolení Juana Peróna do úřadu se sice účastnila veřejné přehlídky, avšak kožich, který měla na sobě, údajně skrýval speciální konstrukci, která jí pomáhala stát. Podstoupila několik operací, přesto se její zdravotní stav stále zhoršoval. Z tohoto důvodu také odmítla post viceprezidentky, na který byla navržena.

Život ženy, která měla ve své zemi velký vliv, byl bezesporu zajímavý. Narodila se v chudých poměrech jako nemanželské dítě, a brzy opustila rodinu a vydala se za kariérou herečky. Později se na charitativní akci pro podporu obětí zemětřesení seznámila s o několik let starším plukovníkem Juanem Domingem Perónem, jehož si o rok později vzala. Říká se, že právě díky podpoře a popularitě své ženy se stal v roce 1946 poprvé prezidentem.

Evita se věnovala především charitě a založila Nadaci Evy Perónové na pomoc chudým. Mimoto se však angažovala i v politice, a zasloužila se o volební právo žen a jejich větší politickou účast. Založila dokonce ženskou peronistickou stranu. Ačkoli byla velmi ambiciozní, vždy se pečlivě věnovala hlavně zvyšování popularity svého manžela. Po druhé světové válce byl Perón v Evropě vnímán velmi negativně – jako fašista, proto se jeho manželka rozhodla uspořádat turné po několika Evropských státech,  kde však byla přijata spíše s rozpaky. Její národ ji však do poslední chvíle miloval.

Tělo první dámy je nyní v rukou balzamovačů, a ostatky budou vystaveny na Ministerstvu práce. Očekává se, že se s Evitou přijde rozloučit značný počet obyvatel Argentiny.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po smrti se oblíbenost Evy snad ještě zvýší, a lidé v Argetině ji budou uctívat téměř jako světici. K jejím ostatkům se přijdou pomodlit miliony lidí, jež budou ulice města zaplňovat ještě dva týdny po její smrti.

V roce 1955 však bude Juan Perón svržen a nucen odejít do exilu. I tělo Evity se dostane až do Itálie, a vrátí se zpět do vlasti až v době, kdy se její manžel stane potřetí prezidentem.

Kult, který kolem své osobnosti, i osobnosti svého manžela tak pracně vytvořila, ji přežije a dostane se jí místo v historii nejen jako první dámě, ale především ženě, která se zasloužila o stavbu mnoha škol i nemocnic a dětských vesniček, a dala pevné základy dalším ženám v politice – například třetí Perónově ženě, Isabel, která se stala prezidentkou.

Zdroj: Osobnosti.cz, Ceskatelevize.cz,

Témata: Argentina, prezident, první dáma, rakovina, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 29. 10. 2020, včera měl(a) svátek Státní svátek

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt