Atomčík Dulles o půvabu smrti atomovou pumou

Atomčík Dulles o půvabu smrti atomovou pumou zdroj: Web4men.eu

31. 10. 2012, 22:58 | Adam Z.

stalo se 31. října 1952 50. léta

V těchto dnech se v USA konala svérázná soutěž o nejhnusnější a nejcyničtější výrok o atomové pumě; byla to anketa, pořádaná listem „Post Dispatch“ (St. Louis), který se dotázal některých „veřejných pracovníků“ na atomovou zbraň.

Brigádní generál ve výslužbě Philipps řekl, že je nemožné zakázat atomovou pumu. Prezident washingtonské univerzity Arthur Compton pravil, že na zákaz atomové pumy je již pozdě. A kdo překonal rekord cynismu v USA v úvaze na téma o masovém vyhlazování pokojného obyvatelstva? Ano, kdo jiný to mohl učinit než starý hanebný válečný štváč, kanibal John Foster Dulles.

On to byl, který vytvořil rekord opěvováním smrti atomovou pumou v tónech typické ztřeštěné americké reklamy.

Dulles prohlásil: „Domnívám se, že z morálního (?!) hlediska je zcela lhostejné, nastane-li smrt atomovou nebo jakoukoliv jinou zbraní. Viděl jsem Tokio, Hirošimu a Nagasaki. A jestliže bych si měl mezi nimi vybrat, zemřel bych raději v tom městě, na které byly svrženy atomové pumy, než v tom, na které shodili zápalné pumy. Atomová puma přináší mnohem lehčí smrt.“

Takový je jazyk, taková je „morálka“ imperialistického obchodníka se smrtí. Má ceník různých způsobů vraždění, pestrý výběr masového vyhlazování národů. Může servírovat válku s atomovými pumami, může ji servírovat se zápalnými pumami. Přemlouvá národy: lehněte si, lidé, pod moje atomové pumy, zaručím vám příjemnou a lehkou smrt!

Američtí monopolisté se obávají, aby hnutí obránců míru nezmařilo business války a vraždění. A proto se Dulles snaží ze všech sil přesvědčit národy, že zákaz atomové pumy je pro lidstvo nevýhodný. Jak by se lidé mohli zříci příležitosti umřít tak lehkou a příjemnou smrtí! A ujišťuje je, že by sám ochotně umřel atomovou pumou, jestliže by si měl vybrat mezi různými druhy zbraní. Kam až to může dopracovat se svým ohavným jazykem podněcovatel války!

Dullesové, kteří žvaní o „lehké atomové smrti“, si samozřejmě představují, že kdyby došlo skutečně k válce, kterou chtějí rozpoutat, ukryli by se v pancéřových úkrytech, zatímco atomové pumy, shazované z jejich rozkazu, by zabíjely miliony starců, žen a dětí v cizích zemích.

Špatné výpočty!

Nevíme, jaká smrt se nejvíce líbila Hitlerovi a jeho nohsledům – zemřít trhavými pumami nebo za dělostřelecké palby, avšak každý ví, že pancéřový úkryt pod říšským kancléřstvím je nezachránil. A nad tím by se měl zamyslit John Foster Dulles, který se zabývá úvahami na téma půvabu smrti atomovou pumou.

Rudé právo, 31. 10. 1952, str. 6

Zdroj: Rudé právo – archiv.ucl.cas.cz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 21. 10. 2020, včera měl(a) svátek Vendelín

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt