Atomová ponorka USS Nautilus dosáhla severního pólu

Atomová ponorka USS Nautilus dosáhla severního pólu zdroj: Wikipedia.org

3. 8. 2012, 15:20 | Martina Sotáková

stalo se 3. srpna 1958 50. léta

USS Nautilus je první atomovou ponorkou na světě a její stavba byla schválena prezidentem Trumanem v srpnu 1950.

Za jeho účasti byl slavnostně položen 14. července 1952 v Grotonu její kýl a při svém projevu mimo jiné prezident pronesl: „Nyní atomová energie bude pracovat pro mír.“

Ponorka je dlouhá 98 metrů a má tři paluby. Pohání ji sice atomový reaktor, ale posádka je vystavena menšímu záření než jaké na ni míří ze slunečních paprsků. Pod vodou může zůstat až půl roku, rychle měnit hloubku i rychlost a díky tomu má velmi dobré manévrovací schopnosti a navíc je díky možnosti zůstat hluboko pod hladinou hůře odhalitelná sonarem.

Je vybavena třemi knihovnami, vlastním televizním okruhem, jídelna slouží i jako promítací sál pro 30 osob, má klimatizaci, a tak mohou členové posádky i kouřit, samozřejmě ve vyhrazených postorech.  Konstruktéři mysleli i na to, aby byl posádce simulován život venku. Přes den svítí bílé světlo a v noci tlumené červené.

Nautilus se vydal na svůj třetí pokus dosáhnout Severního pólu 23. července 1958. O týden později  se vynořil v Čukotském moři uprostřed plovoucích ker. Znovu se ponořil před pásmem souvislého ledu a mířil východním směrem k Aljašce. Zde se otočil v podmořském údolí na sever a plul pod ledem 1000 mil.

Dnes ve 23:15 dosáhl Nautilus jako první plavidlo na světě geografický Severní pól. Ponorka se na vhodném místě tenkého ledu vynořila a odvysílala zprávu: „Nautilus 90 severně“, což znamená, že úspěšně splnila misi. 14 důstojníků, 98 členů posádky a 4 civilisté slaví v tomto okamžiku velkolepou událost.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nautilus zamíří nejkratší cestou do otevřených vod a vynoří se na východě Grónska. Pod vodou stráví 96 hodin a překoná vzdálenost 1830 mil. Poté zamíří do Portlandu v Anglii, kde budou kapitán i členové posádky vyznamenáni americkým velvyslancem. Při návratu do Ameriky pokoří další rekord, neboť zůstane ponořen pod vodou 6 a půl dne bez jediného vynoření.

Během Kubánské krize bude hlídkovat v pobřežních vodách Kuby a následně sloužit v Atlantském i Tichém oceánu.

Ponorka Nautilus ukončí svou činnou službu 3. března 1980. O pět let později bude přepravena zpět do Grotonu, kde se stane součástí ponorkového muzea.

Zdroj: www.uboat.cz

Témata: ponorka, Severní pol, USA

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt