Bastila dobyta zuřícím davem

Bastila dobyta zuřícím davem zdroj: Historie.upol.cz

14. 7. 2010, 9:11 | drahomirafridrichova

stalo se 14. července 1789 18. stol.

Paříž, Francie – Přímo šokující události můžeme po celý dnešní den sledovat v pařížských ulicích! Lidové demonstrace, které probíhají již od včerejška, přerostly v rabování a totální chaos. Královská garda není schopna situaci kontrolovat. Prvním terčem útoku se stala Invalidovna. Ta podle našich informací ukrývala do současnosti na třicet tisíc mušket. Z jednání lidu je tedy patrná snaha dostat se ke skladům zbraní a válečného arzenálu.

Následující krok podnikl dav záhy: vydal se směrem k Bastile, která slouží jako vězení. Ač je celkový počet vězňů pobývajících v jejích zdech oficiálními zdroji udáván na pouhých sedm, přesto zůstává tato budova symbolem, symbolem nenáviděného režimu. Ještě v odpoledních hodinách započala vyjednávání mezi zástupci třetího stavu a generálem královských jednotek Launeyem. Požadavky třetího stavu byly jasné a nekompromisní: převzít moc nad Bastilou. Rozhovory byly přerušeny, když rozvášněný dav vtrhl do zadních zahrad pevnosti. Generál nařídil proti útočníkům střelbu z kanónů, v důsledku ztrát na životech v řadách lidu však došlo k umocnění násilností. Krátce po půl šesté odpoledne se podařilo davu otevřít bránu!

Lid dostal, co chtěl. Vyčerpaný ekonomickou krizí a unavený zdlouhavými přípravami francouzské ústavy vzal konečně věci do svých rukou a ukázal svou sílu. Pochopitelně nás právě teď zajímá ze všeho nejvíc reakce krále Ludvíka IVX. Přijme požadavky prostých lidí (především požadavek na zrod republiky), nebo bude trvat na starých pořádcích? Platí vůbec ještě staré pořádky? Jedno je jisté, od Bastily to do Versailles není příliš daleko. Král by se proto měl rozhodnout co nejdříve.

Křištálová kouleVěštecká koule

Zprávu o nepokojích urychleně doručil do Versailles vikomt de Noilles. Král se rozhodl pro podporu třetího stavu s tím, aby byla zachována monarchie, ačkoliv pouze konstituční. Na znamení dohody byla přijata trikolóra – „vlajka revoluce“: červená a modrá znázorňují lid Paříže, bílá královskou autoritu. Den dobytí Bastily tak odstartoval tzv. Velkou francouzskou revoluci. Pro vyšší vrstvy obyvatelstva Francie nastávají těžké času, proto jsme svědky masivní emigrace do zahraničních monarchií.

Zdroj: Wikipedia.org

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 17. 2. 2020, včera měl(a) svátek Ljuba

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt