Bible vs. věda: Bezbožník vyučoval evoluci, stane před soudem!

Bible vs. věda: Bezbožník vyučoval evoluci, stane před soudem! zdroj: Ideastations.org

10. 7. 2012, 23:51 | Michala Ondrušková

stalo se 10. července 1925 ½ 20. stol.

Dayton – Dnešního rána byl v USA zahájen soudní proces s učitelem Johnem Thomasem Scopesem. Bude souzen za to, že svým žákům přednášel o evoluci!

Scopes se měl trestného činu dopustit 7.dubna tohoto roku v městečku Dayton v Tennessee. Právě v tomto státě, spolu s Oklahomou a Floridou platí tzv. Butlerův zákon, pojmenovaný podle navrhovatele Johna Butlera Washingtona.

Již několik let se za jeho prosazení bil prezident Světové společnosti křesťanských fundamentalistů William Bell Riley. Zákon, stručně řečeno, zakazuje ve školách učit teorie popírající vznik člověka tak, jak ho popisuje Bible.

Podnikatelské zájmy v pozadí?

Bezbožný učitel Scopes své žáky učil o myšlenkách Charlese Darwina, a o jeho knize O původu druhů. To samozřejmě v malém městečku, které nemá ani dva tisíce obyvatel, nemohlo dlouho zůstat tajemstvím, a tak byl už 25. května oficiálně zažalován.

Množí se ovšem spekulace, že výuka evolučních teorií nebyla zdaleka prvoplánová, ale Scopes ji vyučoval na popud místního podnikatele, který tak chtěl pro městečko trochu pozornosti, kterou podle něj měl kontroverzní proces vyvolat.

A nemýlil se. O soudní líčení projevilo zájem enormní množství novinářů, skalních příznivců obou stran, i slavných osobností.Obhajoba dokonce požádala slavného spisovatele H. G. Wellse, jehož knihy si s myšlenkami evoluce i jiných věcí, odporujících Bibli zahrávají.

Spisovatel ale spolupráci odmítl, neboť nemá žádnou právní praxi. Obhajoby se nakonec ujal v USA známý agnostik Clarence Darrow. Proti němu stane na straně státu Tennessee kandidát na prezidenta, hluboce věřící vážený muž, pan W. J. Bryan.

Dayton, Tennessee

Google mapa

O kontroverzní případ je mediální zájem

Podle dostupných informací jsou i soudce a podstatná část poroty věřící lidé, a tak lze očekávat, že Skopes bude za své učení, protivící se zákonům státu, ve kterém žije, řádně potrestán. Zatím to ovšem vypadá, že namísto toho, aby se soud zaobíral otázkou viny či neviny, poukazují spíše obě strany na Butlerův zákon samotný. Především Americká unie občanských svobod, stojící na straně Scopese, poukazuje na protiústavnost zákona.

Ze soudního procesu se již během prvního dne stalo velké divadlo a souboj zastánců teorie evoluce a zastánců biblického stvoření. Do malého městečka se sjíždí stále více lidí, a jednání je dokonce přenášeno rozhlasem. Zdá se, že plány na propagaci místním podnikatelům vyšly více než zdařile.

O evoluční teorii již jistě většina z nás slyšela a v Evropě se najde řada jejích příznivců. Amerika je ovšem hluboce nábožensky založená, a tak bezbožné vyučování na školách často děsí rodiče dětí i významné věřící osoby.

Například sám Bryan předestřel, že evoluce dětem tvrdí, že jsou jen jedním z mnoha druhů savců, a pocházejí z opice. A to dokonce ne z opice americké, ale jakési společné světové! Těžko říci, zda by byl pan Bryan klidnější, kdyby měli Američané opici vlastní.

Právě podle všudypřítomných opic začínají novináři psát o celém procesu jako o „opičím“. Nezbývá, než počkat si na verdikt poroty, který rozhodne nejen o vině či nevině učitele Scopese, ale v širším měřítku i budoucím vzdělávání a víře amerických žáků.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nikoho o několik dní později nepřekvapí, že Scopes bude shledán vinným. Soudce dá porotě jasně najevo, jak má rozhodnout. Přesto bude mít výsledek procesu daleko k vítězství zastánců biblického stvoření. Scopes dostane jen pokutu 100 dolarů, kterou ale nikdy nezaplatí, protože verdikt bude zrušen kvůli několika formalitám.

Jak se očekávalo, u soudu se ani tak nebude probírat vina či nevina, jako správnost samotného Butlerova zákona. Nakonec se tu povede bitva náboženství vs. věda. A pravdou je, že lepšího obhájce měla v tomto případě věda.

Zákon bude nakonec zrušen, ale uplyne ještě řádka let, ve kterých podobné zákony zavedou i jiné státy. Teprve v roce 1968 rozhodne Nejvyšší soud o protiústavnosti takovýchto zákonů.

Dalo by se říct, že v těch dnech tu bude jen jeden vítěz – městečko Dayton, které se během procesu rozrostlo o další tisíce lidí, a jeho kasa o tisíce dolarů. A protože se tu nic kloudného zase dlouho nestane, bude už známo jako město, ve kterém probíhal Opičí proces, jeden z nejslavnějších soudních procesů v Americe.

Zdroj: Wikipedia.org, Biography.com

Témata: Bible, Charles Darwin, evoluce, náboženství, soud

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt