Bleskově: Poláci napadli německou vysílačku v Gleiwitzu

Bleskově: Poláci napadli německou vysílačku v Gleiwitzu zdroj: Dra.de

31. 8. 2012, 20:18 | Tadeáš Sedláček

stalo se 31. srpna 1939 ½ 20. stol.

Gleiwitz – Speciální noční vydání Neaktualit: Hornoslezským městem Gleiwitz otřásly dnes večer výstřely. Stalo se tak na strategickém místě, na kterém je umístěna německá vysílací stanice.

Po pozdějším šetření bylo zjištěno, že vysílačku napadli polští vojáci, kteří následně obsazenou vysílačku využili k radiovému šíření protiněmecké agitace. Němci však záhy získali kontrolu nad objektem zpět a Poláky bez milosti postříleli.

Gleiwitz však v tomto směru nebyl ojedinělým případem – v průběhu celého dnešního dne totiž docházelo k různým incidentům na polsko-německé hranici, v několika případech se jednalo o operace polské armády až na německém území.

Zatím není jasné, jak Německo bude na tuto agresi reagovat.

Křištálová kouleVěštecká koule

Časem se ukáže, že všech celkem 21 incidentů na polsko-německé hranici bylo součástí rozsáhlé “operace Himmler” provedené německou tajnou policií. Ta měla za úkol ospravedlnit německý vpád do Polska, který se odehraje následujícího dne, 1. září. Postřílení Poláci v budově vysílačky tak nebyli Poláci, ale mrtví Němci z koncentračního tábora v Dachau.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: druhá světová válka, Německo, Polsko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 21. 10. 2020, včera měl(a) svátek Vendelín

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt