Bojovník za lidská práva Martin Luther King pronesl důležitý projev

Bojovník za lidská práva Martin Luther King pronesl důležitý projev zdroj: Georgesjournal.wordpress.com

28. 8. 2012, 20:07 | Michal Karas

stalo se 28. srpna 1963 60. léta

Washinghton, USA – Jistý bojovník za lidská práva, Martin Luther King, dnes pronesl ve Washingtonu projev, ve kterém  popsal svůj sen, aby černoši byli zrovnoprávněny s bělochy.

Příklad ukázal na svých dětech, protože si přeje, aby jednou mohli žít ve svobodné zemi, která je nebude posuzovat podle barvy jejich kůže, ale podle charakteru jejich osobnosti.

Proslov proběhl u washingtonského Lincolnova památníku během Pochodu na Washington za práci a svobodu. Účastnilo se ho přes čtvrt milionu lidí.

Ukázky z projevu:

„Mám sen, že tento národ jednoho dne povstane a naplní pravý smysl svého kréda: ‘Pokládáme za samozřejmé tyto pravdy: že všichni lidé jsou stvořeni jako sobě rovní.“

„Mám sen, že synové někdejších otroků a synové někdejších otrokářů si jednoho dne na červených kopcích Georgie dokáží společně sednout ke stolu bratrství.“

„Mám sen, že i stát Mississippi, pouštní stát, umdlévající horkem bezpráví a útlaku, se jednoho dne promění v oázu svobody a spravedlnosti.“

„Mám sen, že moje čtyři malé děti budou jednoho dne součástí národa, jenž je nebude posuzovat podle barvy jejich kůže, ale podle charakteru jejich osobnosti.“

Křištálová kouleVěštecká koule

Tento proslov vstoupí do historie a stane se jedním z nejslavnějších vůbec.

Martin Luther King bude za svou činnost v roce 1964 oceněn Nobelovou cenou míru.

Roku 1965 bude podepsán prezidentem USA Lyndonem Johnsonem zákon, který bude zakazovat diskriminaci v otázkách zaměstnání a vzdělání. Dále pak budek odstraněna další diskriminační opatření přijetím zákona o volebním právu.

Martin Luther King bude zavražděn bývalým vězněm Jamesem Earlem Rayem 4. dubna 1968. Bude odsouzen na 99 let. Vrah sice svoji vinu přizná, později ji ale zpochybní. Nad smrtí Martina Luthera Kinga se i v pozdější době pohybuje mnoho otazníků.

Zdroj: cs.wikipedia.org, CT24.cz

Témata: černoši, Martin Luther King, projev, rovnoprávnost

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt