Bouřlivé demonstrace proti Židům v Německu

Bouřlivé demonstrace proti Židům v Německu zdroj: Dejepis.jergym.cz

10. 11. 2012, 21:29 | Martina Sotáková

stalo se 10. listopadu 1938 ½ 20. stol.

Berlín – Ve většině měst zapáleny synagogy. – Židovské obchody v Berlíně vytlučeny. – Židům zakázáno nositi zbraně.

Německá zpravodajská kancelář oznamuje, že na četných místech došlo ke spontánním protižidovským demonstracím. Ve většině měst obyvatelstvo zapálilo židovskou synagogu. V mnoha případech mohlo hasičstvo již jen chrániti sousední budovy před nebezpečím požárů.

Mimo to v mnoha městech německé říše byla rozbita okna židovských obchodů. Též zboží v obchodech bylo v důsledku mimořádného rozčílení obyvatelstva s části zničeno. Na berlínském Kurfürstendammu stejně jako v jiných částech hlavního města byly obchody demolovány. Židovští majitelé obchodů byli vzati do ochranné policejní vazby.

Říšský vůdce ochranných oddílů SS a šéf německé policie Himmler vydal toto nařízení: Osobám, které jsou považovány podle norimberských zákonů za Židy zakazuje se nošení jakýchkoliv zbraní. Kdo se proti tomuto zákazu proviní, bude dopraven do koncentračního tábora a vzat do ochrané vazby v trvání 20 let.

Reuterova kancelář oznamuje z Berlína tyto podrobnosti: Demonstrace proti Židům ve spojitosti s atentátem na německém velvyslanectví v Paříži neutuchají. V západní čtvrti berlínské rozbili demonstranti u sta židovských obchodů výkladní skříně. Kurfürstendamm skýtá pohled jako po leteckém náletu nebo po silném výbuchu.

Výtržníci rozbili také velká skla výkladních skříní francouzské autombilové firmy Citroen. Dílo zkázy se neomezilo jen na hlavní ulice. Jsou pustošeny také židovské obchody v ulicích postranních. V některých případech majitelé obchodů byli dáni do preventivní vazby, aby se zajistila jejich bezpečnost.

Včera spáchal sebevraždu Emil Krämer, společník židovské bankovní firmy Aufhäuerovy a rovněž si vzala život jeho žena. Druhý majitel firmy Martin Aufbäuer byl včera zatčen. Pro správu bynky byl dosažen komisař.

Ve Štětíně vzniklo nebezpečí, že trosky vypálené synagogy se zřítí na ulici. Zákopnický oddíl je proto odstraňuje. Synagoga v Kostnici je úplně zničena.

Ve Frankfurtu nad Mohanem byly zapáleny tři synagogy. Jen jedna byla zachráněna, neboť oheň se podařilo uhasiti. Ostatní dvě lehly popelem. Židovský obchod naproti Frankfurtenhofu byl demolován a v odpoledních hodinách pustošení pokračovalo. Podobné zprávy přicházejí také z Cách a ostatních porýnských měst.

S vyjímkou jediné synagogy ve středu města, byly všechny vídeňské synagogy zničeny. Proslýchá se, že ve všech byl založen oheň zápalnými pumami. V zatýkání Židů se pokračuje. Policie podporovaná ochrannými oddíly, zatkla všechny Židy mužského pohlaví do 60 let, dopadené na ulicích, v tramvajích a dokonce i v domech, které byly policejně prohledávány.

Tvrdí se, že mnoho Židů uprchlo do lesů ve vídeňském okolí, aby unikli zatčení. Až dosud nebyla vydána úřední zpráva, avšak odhaduje se, že zatčených je aspoň 10 000. Proslýchá se, že zatčení budou dopraveni do nového rakouského koncentračního tábora v Mauthausenu.

Národní politika, vydání pro Prahu, 11. listopadu 1938, strana 1

Křištálová kouleVěštecká koule

Zdemolováno bude zhruba 7 500 obchodů. Přímo při pogromu bude zabito 91 Židů a stovky dalších budou zraněni, biti a ženy znásilňovány. Téměř 30 000 osob bude deportováno do koncentračních táborů Dachau, Buchenwald a Sachsenhausen.

Podle nacistů za pogrom můžou sami Židé. Bude jim přikázáno odstranit škody a uvést vše do původního stavu. Německým Židům bude uložena pokuta ve výši jedné miliardy marek.

Nacisté využijí tuto situaci k dalším protižidovským opatřením. Od této chvíle nebudou smět Židé navštěvovat divadla, kina, koncerty a další kulturní a veřejné akce, stejně tak jim bude zakázán přístup do árijských škol. Omezeny budou i možnosti zaměstnání.

Cestovní pasy budou označeny písmenem J (Jude). Muži i ženy s křesťanskými jmény si budou muset před svá jména psát povinně jednotné Israel nebo Sara.

Během následujícíh několika měsíců více jak 115 000 německých Židů emigruje z Říše. Desítky tisíc do západoevropských zemí a Palestiny. 14 000 emigruje do Číny.

V Rakousku dojde během pogromu nebo v jeho důsledku k 680 sebevraždám. Odhadovaný počet vypálených synagog se bude pohybovat v rozmezí 520 – 1200.

Křišťálová noc se stane počátkem tzv. konečného řešení –  začne úplné vylučování Židů ze společnosti a následně jejich fyzická likvidace.

Zdroj: www.kramerius.nkp.cz, www.holocaust.cz, www.jewishvirtuallibrary.org, www.holocaust-history.org

Témata: koncentrační tábor, křišťálová noc, pogrom, synagoga, Židé

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt