Britové budou na dopisy lepit malé obrázky – poštovní známky

Britové budou na dopisy lepit malé obrázky – poštovní známky zdroj: Wikipedia.org

6. 5. 2013, 15:31 | Michala Ondrušková

stalo se 6. května 1840 19. stol.

Londýn – Británie přichází s reformou svých listovních služeb. Za dopis už neplatí adresát, ale ten, kdo jej posílá. A to jednotnou sumu, nikoliv podle toho, jak daleko dopis poputuje!

Tento způsob byl zaveden již před několika měsíci, a k tomuto účelu se dosud užívalo předtištěných obálek s rytinami Williama Mulreadyho. Obálky ovšem nezískaly příliš velkou oblibu. A tak pan Rowland Hill, autor celé reformy, našel jiný způsob – malé papírky, opatřené lepem, které je možno po navlhčení nalepit na obálku. Byly jich vydány celé archy, stačí jen jednotlivé známky odstřihnout.

Tyto ceniny jsou vskutku malým uměleckým dílkem, už kvůli tomu, aby je nebylo možné tak jednoduše falšovat. Vyobrazena na nich je královna Viktorie z profilu. Jde o ocelotisk z rytiny, kterou mají na svědomí pánové Charles a Frederic Heathové. Ti ovšem pracovali podle pamětní medaile, vyražené v upomínku návštěvy Jejího Veličenstva na londýnské radnici. Autorem medaile je William Wyon.

Jako první byla oficiálně do oběhu uvedena poštovní známka o hodnotě jedné penny. Následovat by ji měla v nejbližší době i dvoupencová, pro dopisy o váze větší než půl unce. Zatímco první je černá, ta za dvě pence má tisk modrý. Mimo tyto známky budou používány ještě známky služební, podobné těm za jednu penci. Jsou odlišeny tím, že v horních rozích mají královniny iniciály VR.

Sluší se dodat, že pan Hill nebyl prvním, kdo přišel s podobným nápadem, jeho reforma by ovšem měla ulehčit práci poštovnímu úřadu, který už nebude muset vést záznamy o jednotlivých zásilkách. Předejde se také tomu, že příjemce dopis nepřevezme kvůli tomu, že nemá na zaplacení, či zaplatit nechce.

Jestli budou tyto poštovní známky úspěšnější než Mulreadyho obálky, ukáže čas.

Křištálová kouleVěštecká koule

A čas dá panu Hillovi za pravdu. Poštovní známky – postage stamps, psáno jejich rodným jazykem, se během několika let rozšíří do celého světa. Stejně jako systém, ve kterém platí odesílatel, nikoli příjemce. Rakouská monarchie je vydá o deset let později, i když to bylo vlastně na jejím území, kde je jistý Slovinec Lovrenc Košir už v roce 1835 úřadům navrhnul.

Díky známkám se dokonce zrodí celý jeden obor – filatelie. Nadšenci budou známky nejen zkoumat a třídit, ale také sbírat jako diví. A tak za některé z nich případný zájemce může zaplatit i desítky milionů korun. Obzvláště cenné budou ty, kterých se zachová jediný kus, či ty s chybou tisku. Modrý Mauricius se stane doslova legendou, a třeba taková Tříšilinková žlutá ze Švédska bude mít hodnotu více než dva miliony dolarů – bude mít totiž jako jediná na světě odlišnou barvu.

 

Zdroj: Wikipedia.org, Infofila.cz, Burda-auction.cz

Témata: cenina, královna, novinka, pošta, Velká Británie, známka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt