Britské kolonie v Americe vyhlásily nezávislost

Britské kolonie v Americe vyhlásily nezávislost zdroj: Wikipedia.org

4. 7. 2010, 17:15 | Mirek Kučera

stalo se 4. července 1776 18. stol.

Filadelfie – Kongres sdružující zástupce třinácti britských kolonií dnes vyhlásil jejich nezávislost a tím jejich odtržení od Britského impéria. Během setkání zástupců ve Filadelfii byl již před dvěma dny, 2. července, schválen návrh prohlášení připravený Thomasem Jeffersonem, který byl pověřen sestavením deklarace před měsícem.

V třinácti koloniích, které jsou pod vládou Jiřího III., v posledních letech vzrůstala nespokojenost s přístupem vlády, která nepovolila zástupcům kolonií účastnit se jednání anglického parlamentu, ačkoliv jsou po koloniích požadovány stále vyšší daně a poplatky, které mají udržet v chodu zadlužené království.

První kongres se sešel v září 1774 jako reakce na události v Massachusetts, kdy byl Boston potrestán uzavřením trhu za odmítnutí odeslání dodávky čaje do Anglie a její následné zničení. Toho shromáždění zorganizovalo bojkot veškerého zboží pocházejícího z Anglie a petici králi za odvolání zákazu obchodování v Massachusetts.

Jiří III. se rozhodl vyslat do Ameriky další vojáky, kteří měli zajistit klid a pořádek. Loni v dubnu došlo k prvním ozbrojeným střetům mezi osadníky vedenými generálem Georgem Washingtonem a královskými jednotkami v Lexingtonu a Concordu.

Podle nepotvrzených informací byl text deklarace schválen těsnou většinou, kdy se někteří zástupci kolonií rozhodovali na poslední chvíli nebo čekali na vyjádření z kolonie. Dnešním dnem se deklarace šíří po všech třinácti koloniích, je předčítána osadníkům a vojenským jednotkám organizovaným pod vedením George Washingtona.

Kopie deklarace byla také dnešní lodí odeslána do Británie.

Křištálová kouleVěštecká koule

Kopie deklarace nezávislosti se dostane do Anglie až v srpnu, v půlce srpna se informace o vyhlášení nezávislosti rozšíří po celé Evropě. Válka o nezávislost skončí v roce 1783, kdy Británie uzná nezávislost Spojených států amerických.

Spojené státy se z původních 13 kolonií rozrostou na 50 států, jeden federální distrikt, kde bude ležet hlavní město, a další ostrovní teritoria, stanou se světovou velmocí.

Zdroj: Wikipedia.org, Books.google.com, ČT24.cz

Témata: Americká revoluce, právo, USA

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt