Britské letectvo srovnalo se zemí Pforzheim, město hodinářů

Britské letectvo srovnalo se zemí Pforzheim, město hodinářů zdroj: Blogspot.com

23. 2. 2011, 9:16 | Karolína Solanská

stalo se 23. února 1945 ½ 20. stol.

Pforzheim – Královské letectvo Velké Británie dnes provedlo letecký útok na Pforzheim v jihozápadním Německu. Bylo zničeno téměř 80 % města.

Z nejnovějších zpráv vyplývá, že Pforzheim byl označen jako cíl náletů již v dubnu 1944. Následně pak v červnu vydalo Britské letectvo příručku Průvodce Bombardéra, kde se doslovně praví, že Pforzheim je jedno z center německého hodinářství a výroby šperků a je proto pravděpodobné, že se stane velmi důležitým ve výrobě přesných přístrojů pro válku, jako jsou roznětky a munice.

Jisté je, že Pforzheim opravdu býval před válkou vyhlášen svými hodinkami. Co je však pravdy na dalším tvrzení, že téměř každý dům v toto městě je malou dílnou, se nám nepodařilo zjistit.

Pforzheim je vhodné město pro bombardování hlavně proto, že dopravní tepny tu procházejí historickým centrem, které je velmi hořlavé.

Zmatení nepřítele

Několik menších náletů na toto město se konalo již v průběhu celého roku. Namátkou jmenujme nálet vzdušných sil armády spojených států (USAFF) z 1. dubna, nebo noční nálety RAF, které měly především za úkol zmást německou obranu, aby nebyla schopná poznat, kdy se blíží hlavní zdrcující bombardování.

Dnes ve třičtvrtě na osm večer se spustil poplach. 379 spojeneckých letadel svrhlo první bomby asi o pět minut později. Za necelou půlhodinu bylo po všem. Velitel letky major Edwin States, který zůstal nad městem po celou dobu útoku přes těžké poškození letadla, zemřel při havárii při zpáteční cestě v Belgii. Mluví se o tom, že by mohl dostat Viktoriin kříž za statečnost.

Dopady na Pforzheim jsou opravdu zničující. Přestože se trosky teprve uklízejí, je již teď jasné, že se po bombardování Hamburku a Drážďan stane jedním z nejtěžších náletů na německé město. Pod troskami leží téměř celé historické centrum a většina periferií. V okrsku Markplatz blízko centra bylo registrováno 4 112 obyvatel. Ani jeden z nich zřejmě nepřežil. Z téměř pěti tisíc obyvatel Starého města byli zatím nalezeni naživu pouze dva. Nikdo si ani netroufá odhadovat, kolik dalších obětí na životech civilistů tento útok způsobil.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po válce bude zjištěno, že vybombardováno bylo téměř 90% města. Pforzheim se promění na pruh zničených domů dlouhý 3 kilometry a široký 1,5 kilometru. Celkově si letecký útok vyžádá 20 300 životů, což je téměř třetina města. Město se vzpamatuje, ale jeho historie sahající až 2 000 let do minulosti bude sotva patrná za cenu obnovy. Trosky budou navezeny na jednu hromadu za městem, která bude navždy památníkem útoku a obyvatelé ji budou  označovat jako Monte Scherbelino – Střep.

Zdroj: Wikipedia.org, Navajo.cz

Témata: bitvy, bombardování, druhá světová válka, exploze, létání, nálet, Německo, RAF

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 2. 3. 2021, včera měl(a) svátek Bedřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt