Budapeští otřásají krvavé protikomunistické nepokoje

Budapeští otřásají krvavé protikomunistické nepokoje zdroj: Wikipedia.org

23. 10. 2011, 15:46 | Jan Geier

stalo se 23. října 1956 50. léta

Budapešť – V hlavním městě Maďarské lidové republiky dnes protestují statisícové davy nespokojených obyvatel, kteří chtějí vyjádřit podporu potlačovaným dělníkům v Polsku.

Již včera setavili tamější studenti několik požadavků vůči vládnoucí Straně Pracujících, které dnes ve 3 hodiny odpoledne autoři odprezentovali symbolicky u sochy Sándora Petőfiho – básníka a revolucionáře z roku 1848. Sešli se zde studenti budapešťských vysokých škol a gymnázií, kteří zde zpívali zakázaný text hymny a hromadně dali najevo svůj souhlas se studentskými požadavky.

Poté se poklidná demonstrace přenesla do dalších ulic a náměstí, kde se k protestujícím přidávali místní a kolemjdoucí. Po celý den jsou ve městě slyšet hesla “Ať žije Polsko-maďarské přátelství”, “Rusové odtáhněte domů”. Mezi místními se začínají postupně šířit spolu s polskými i maďarské státní vlajky s vyříznutým komunistickým znakem. Právě to je jedním z bodů, které dnes studenti u Petőfiho sochy požadovali, a to odstranění znaku s rudou hvězdou vlajky a navrácení tradičního maďarského tzv. Kossuthovo znaku.

Část demonstrantů se přesunula na Náměstí Hrdinů, kde svrhla z podstavce sochu Stalina. V pozdějších hodinách se většina sešla před budovou parlamentu, kde všichni opět zpívali zakázanou hymnu a požadovali proslov Imre Nagye. Právě tento bývalý komunistický premiér je jedním z podporovatelů nepokojů, dnes však svým projevem příliš neuspokojil. Velká radost proběhla pouze při zhasnutí rudé hvězdy na střeše parlamentu.

O několik ulic dál je situace zcela jiná. Do budovy maďarského radia se chtěli dostat autoři studentských požadavků, aby je mohli zdělit do celého státu. Na příkaz tajemníka strany se bezpečnostní jednotky ÁVH pustily do demonstrantů i za použití zbraní, které byly později dodány do budovy rádia sanitkami a přestrojenými doktory.

Boj o rozhlas si vyžádal několik mrtvých a zraněných na straně studentů. Ti, díky některým místním strážníkům, nebojovali proti vládní síle holýma rukama.

Křištálová kouleVěštecká koule

Komunistický tajemník ještě toho večera pošle požadavek na zasáhnutí Sovětského svazu vojenskou silou. Protesty se přesunou prakticky do všech maďarských měst.

Boje sovětské armády a nespokojených Maďarů přetrvají až do listopadu, kdy se vlády opět ujme komunistická strana v čele s Jánosem Kádárem a naděje na neutralitu Maďarska se zcela vytratí až do uvolnění poměrů v 70. a 80. letech.

Celkově se stanou boje osudným několika tisícům vojáků a demonstrantů.

Zdroj: Wikipedia.org, Duna TV

Témata: komunismus, Maďarská revoluce, protest

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 21. 11. 2019, včera měl(a) svátek Nikola

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt