Checkpoint Charlie už není nutný

Checkpoint Charlie už není nutný zdroj: Blog.best-bookings.com

22. 6. 2012, 18:45 | Magdalena Šejdová

stalo se 22. června 1990 90. léta

Berlín – Západní svět mnohokrát v uplynulých 40 letech sledoval, co se děje za železnou oponou. Od jejího pádu neuplynul ještě ani rok a naše zraky znovu dopadají na místa, která jí byla obklopena.

Dnes to ovšem není se strachem, ale s nadějí do budoucna. Další ze symbolů rozdělení Berlína je minulostí – přechod Checkpoint Charlie již nebude více střežit hranici mezi Východem a Západem. Během dnešní ceremonie, které se zúčastní ministři zahraničí čtyř vítězů druhé světové války a obou německých států, bude budka přechodu slavnostně odstraněna.

Checkpoint Charlie sloužil pouze pro cizince a členy spojeneckých sil. Jméno dostal podle fonetické abecedy NATO, ve které má právě třetí písmeno C označení Charlie. Ovšem je zapotřebí zmínit, že ho Sověti nazývali přechod Friedrichstraße a obyvatelé NDR Grenzübergangsstelle Friedrich-/Zimmerstraße. Obě země tedy využily v názvu polohu tohoto přechodu.

Během své existence se Checkpoint Charlie stal dějištěm špionážních filmů a románů, ale bohužel také svědkem mnoha nezdařených útěků na Západ. Nejveselejší chvíle bezpochyby prožil vloni v listopadu, kdy jím proudilo mnoho obyvatel Východního Berlína navštívit tu část svého města, kterou 28 let nemohli spatřit.

Zdroj: Mauermuseum.de, Wikipedia.org

Témata: Berlínská zeď, studená válka, železná opona

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 8. 7. 2020, včera měl(a) svátek Bohuslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt